Як взагалі відбувається процес створення сайту? Береться чистий листок текстового редактора Блокноту чи Notepad++ і за допомогою мов програмування HTML, CSS, PHP та інших створюється код сторінки, який і буде відображати те, що ми бажаємо побачити на нашому сайті. Створюється, так би мовити, каркас, який буде наповнюватись контентом. Це, звичайно, сам принцип створення, ручками та Блокнотом ніхто і давно сайти не створює. Якщо вже і пишуть код сторінки з нуля, то використовують спеціалізовані програми, на кшталт Macromedia Dreamweaver, де багато операцій та процесів автоматизовано.

Але і цей варіант також мало поширений, хіба що команда спеціалістів, яка працює над створенням ресурсу з нуля, кодує та розробляє все вручну. Найпопулярнішим варіантом створення сайту на сьогодні є використання систем управління вмістом сайту (так звані CMS), їх ще називають двигунцями (движок, по-російськи). Дуже зручний і простий спосіб створити власний ресурс на основі готового рішення. Як це виглядає в реалі? Давайте разглянемо.

Що представляє собою CMS (content management system – система усправління сайтом)? Це готове ядро, написаний спеціалістами код, який, при інсталяції на сервер (хостинг, Денвер), дозволяє користувачеві вже мати необхідний готовий каркас сайту, де залишається тільки вносити свій текст та зображення. Це щось на зразок встановлення програми, тільки не на ПК, а на сервер. Встановили і наповнюємо своїм контентом.

За допомогою створених додатково шаблонів (ще їх називають теми, дизайни, шкурки – все це одне і теж) можна підібрати бажаний зовнішній вигляд та функціонал (1 колонка, 2 колонки, 3 колонки і т.д.). Компаній, які розробляють CMS, на сьогоднішній день просто безліч, на будь-який смак і для будь -яких потреб. Drupal, WordPress, DLE, Joomlа, MODx, Textpattern, OSCommerce, e107, Danneo, 1C:Бітрікс, NetCat, TYPO3, Plone, CMS Made Simple, Movable, Type, InstantCMS, MaxSite CMS, UMI.CMS, HostCMS, Amiro CMS, Magento, S.Builder, ABO.CMS, Twilight CMS, PHP-Fusion, Melbis, Miva Merchant, phpwcms, N2 CMS, Explay CMS, ExpressionEngine, Klarnet CMS, SEQUNDA, SiteDNK, CM5, Site Sapiens, Cetera CMS, Hitmaster, DSite, SiteEdit, TrinetCMS, Adlabs.CMS, Introweb-CMS, iNTERNET.cms, Kentico CMS, LiveStreet, vBulletin, phpBB, Invision Power Board, Cmsimple, OpenCMS, slaed, PHP-Nuke, RUNCMS, eZ publish, Koobi, Simple Machines Forum (SMF), MediaWiki – вражає?

Одні вузько спеціалізовані (скажемо, для інтернет-магазинів), другі універсальні (сайти, портали), треті для форумів, четверті для блогів і т.д. Ось у такому різноманітті Вам і необхідно вибрати, яку CMS Ви будете використовувати (якщо, звичайно, плануєте створювати сайт).

В цій статті я хочу Вам дати декілька порад та розглянути ті CMS, з якими працював та переконався в їх функціональності та можливостях.

Для початку, Вам необхідно чітко визначити – який тип сайту Ви будете створювати: блог, новинний портал, форум, інтернет-магазин чи звичайний сайт, без певної направленості. Після цього, можете переходити до вибору CMS. Давайте пройдемось по найпоширеніших системах усправління сайтом під певні потреби.

І так, якщо Ви бажаєте створити власний блог – тут конкурентів WordPress напевне і не вигадаєш.

Ця CMS з самого моменту свого створення планувалась як блогова, тому для створення персонального он-лайн щоденника підійде як найкраще. Легкий і простий код, дружелюбність до пошукових систем, безліч безкоштовних та платних тем, які дозволяють змінювати дизайн блогу та велика кількість додаткових плагінів (розширень) дають можливість користувачеві як з пластиліну, ліпити з ядра все, що завгодно. Вам не потрібно знати мови програмування, розбиратися в коді – встановили на хостинг, вибрали тему оформлення і все, блог готовий до роботи.

Офіційний сайт українського WordPress

Якщо у Вас на меті створення сайту новин, порталу, міського сайту чи ресурсу, присвяченого певній розробці – тоді ідеальним варіантом будуть DLE (DataLife Engine) та Joomlа.

Ці дві системи мають в принципі однакове призначення – вони більш підійдуть для створення порталів з новинами, міських порталів, сайтів з програмами, великих ресурсів загального характеру. Хоча тут також є декілька особливостей.

Joomlа – безкоштовна, має велику кількість написаних під неї модулів та плагінів, але, як на мій погляд, безкоштовні шаблони трішки храмають у якості. Хоча, при вивченні основ HTML та CSS можна спокійно переробити будь-яку тему на свій смак. На рахунок внутрішнього коду – в Joomlа він буває тяжкий та громіздкий. При великому завантаженні сайту доповненнями – може пригальмовувати роботу ресурсу.

Але для цих цілей існують спеціальні плагіни, які оптимізують роботу та швидкість завантаження будь-якого сайту на Joomlа.

DLE (DataLife Engine) – неймовірно легкий код, швидка робота та лояльність до пошукових систем. З якістю виконання безкоштовних тем для DLE сперечатись важко – вони виконані на високому рівні. Але не все так безхмарно. DataLife Engine – платна, вартість ліцензії – 60 доларів на рік або 160 на все життя. Та й в роботі багато операцій приходиться робити через код – потрібні знання. Але за все треба платити. В принципі 60 доларів на рік – не так вже й багато, за дійсно якісну та фунціональну платформу.

Українська спільнота Joomla

Офіційний представник CMS DataLife Engine в Україні

Якщо Ви плануєте створення форуму – наприклад форуму Вашого міста чи форуму, який буде присвячений певній операційній системі – Вам підійдуть vBulletin та phpBB.

З vBulletin я не стикався, але на думку багатьох користувачів дуже потужна та функціональна платформа для створення форуму, хоча й платна. Вартістю я не цікавився, тому що знайшов альтернативу.

phpBB – аналог vBulletin – пплатформа для створення форуму, легка, швидка і безкоштовна. Якщо Вам необхідний форум – рекомендую phpBB. Особисто я працював з phpBB і ця CMS мені дуже сподобалась. Звичайні форумні налаштування, нічого зайвого, розібратися зможе кожен.

Українська сторінка phpBB

Якщо ж Вам потрібний простий сайт, без “наворотів” та великої кількості додаткових функцій – рекомендую розглянути CMS від Вадима Ласто – Nano CMS. Ця система управління написана безпосередньо для початківців, нічого зайвого і складного – всього декілька рядків коду. Неймовірно швидка та зрозуміла. Звичайно, що порталу чи блогу на ній не зробиш, але для звичайного простого сайту підійде як найкраще.

Nano CMS від Вадима Ласто – www.nanocms.name

Варто сказати ще одну річ – хоча всі CMS з самого початку були розроблені для певних потреб, сьогодні, за рахунок доповнень, модулів та плагінів, можна зробити з WordPress – інтернет-магазин, з Joomla – персональний блог і т.д. Але ці можливості підійдуть для більш досвідчених користувачів. Для початківців, все ж так, варто спочатку визначитись з типом сайту та обрати відповідну CMS.

І не думайте, що якщо є системи управління вмістом та готові дизайни – вивчати HTML, CSS та PHP не потрібно. Дуже навіть потрібно. Без цих знань адаптувати, редагувати та підігнати сайт під свої потреби Ви не зможете. Маючи в розпорядженні CMS, шаблон та знання коду – можна зробити унікальний сайт з унікальним дизайном, а не такий, як у всіх.

CMS – це всього-навсього платформа, каркас, стартап, а що з цього вийде далі – Ваша справа. Чи Ваш ресурс загубиться в тисячах інших, зроблених на стандартних шаблонах, чи Ви створите унікальний і неповторний дизайн, маючи основи знань HTML та CSS.

Натисніть на зірочку - не пошкодуйте оцінки!

Середня оцінка / 5. Всього голосів: