Домен — це така штука, до вибору якої варто підійти в 100 разів ґрунтовніше, ніж до будь-чого в процесі створення сайту. Хостинг, тематику ресурсу, систему керування контентом, шаблон … все можна надалі змінити, але от доменне ім’я Вашого сайту Ви вже не зміните ніколи. Звичайно, що й до вибору тематики та хостингу потрібно підходити серйозно, адже їхня зміна — це не два кліки мишкою, там також потрібно буде поморочити собі голову, та все ж це зробити можливо. А от домен змінити неможливо. Просто взяти й перейменувати сайт Ви не зможете.

Існує варіант, коли реєструється інший домен, зі старого ставлять переадресацію на новий, але тут мова ведеться не про повноцінну зміну імені сайту. Потрібно чітко розуміти, як це робиться правильно, розбиратись в тонкощах функціонування пошукових систем, тримати старе доменне ім’я активним довший час … не так все просто. Для прикладу, у мене, коли я розпочинаю якийсь новий проект, найбільше часу витрачається на дві речі — який обрати шаблон для ресурсу та який зареєструвати домен. Тематику сайту я тут до уваги не беру, її реєструвати не потрібно.

Сайт та домен

Тому в цій статті я пропоную поговорити про те, який домен варто обирати для свого сайту та де його можна придбати. Звісно, що в мережі існує дуже багато реєстраторів, себто компаній, які займаються продажем доменних імен, та я буду розглядати той сервіс, який використовую особисто протягом багатьох років, роботою якого задоволений на всі 100% та змінювати не планую. Отже, що таке домен, що таке доменна зона, де та як все це діло зареєструвати.

Що таке домен та як він працює

Домен або доменне ім’я — це набір символів (літери, цифри, розділові знаки), які формують назву сайту, за якою ідентифікується ресурс в мережі. Простіше — це та назва сайту, яку вводять в адресному рядку браузера. В домені можуть використовуватись літери латинського чи кириличного алфавіту, цифри, а з розділових знаків — тільки дефіс. Як це працює? Наприклад, користувач вводить в адресний рядок доменне ім’я olegvoloshchuk.com, яке вказує на IP адресу 100.60.50.40, яка у свою чергу вказує на сервер, де лежать файли сайту. Сервер відповідає ствердно, що за такою IP адресою дійсно знаходиться цей сайт й браузер показує нам головну (чи якусь іншу) сторінку ресурсу.

Тобто, відбувається ланцюжок подій, де домен вказує на IP адресу, яка вказує на сервер, а сервер відповідає відображенням сайту в браузері. Це якщо дуже просто, а складніше нам і не потрібно. Якщо на якомусь етапі відбувається помилка (невірно вели адресу чи невірно прописана IP) — ми будемо бачити повідомлення, що за такою адресою такого сайту немає. Якщо б доменних імен не існувало, то користувачам прийшлося б вводити повні IP адреси ресурсів, що незручно, нелогічно та некрасиво.

Отже, домен — це назва ресурсу, яку користувач прописує в адресному рядку браузера. Як цю назву сайту обрати грамотно та правильно — ми поговоримо дещо пізніше, а поки що рухаємось далі.

Що таке доменна зона та які вони бувають

Коли говорять про домен, то завжди мають на увазі повну адресу сайту, себто olegvoloshchuk.com, якщо брати за приклад цей ресурс. Але, тут ми бачимо дві складові, які формують цю адресу – olegvoloshchuk та .com, де перше — це саме ім’я сайту, а друге — доменна зона.

Поняття доменна зона в деталях

Якщо говорити в стилі підручника, то доменна зона — це перелік всіх доменів певного рівня. Тобто, якщо це зона .COM – то це перелік всіх сайтів в мережі, які закінчуються на .COM. Але ми не будемо опиратись на канцеляризми, а розглянемо все більш зрозуміло, “на хлопський” розум.

Кожен домен належить до тієї чи іншої доменної зони, тобто адреса будь-якого сайту закінчується на .COM, .INFO, .UA, .COM.UA, .ORG тощо, власне це закінчення й відносить ресурс до певної доменної зони.

Ці зони поділяють на міжнародні, національні, регіональні та за сферою діяльності.

Зони .COM, .BIZ, .INFO, .ORG – міжнародні зони, .UA, .US, .DE – національні, тобто, в першому випадку немає ніякої національної складової й сайти можуть бути створені для будь-якої країни, а в другому — ми чітко бачимо, що UA – Україна, US – Сполучені Штати, DE – Німеччина. Тут зрозуміло.

Далі, POLTAVA.UA, TERNOPIL.UA, RIVNE.UA, CHERNIVTSI.UA — одразу бачимо національну приналежність (UA) та відповідний регіон (RIVNE). Це регіональні доменні зони, які вказують, що домен певного сайту розрахований на конкретний регіон України.

За сферою діяльності, такі як .AERO, .TRAVEL, .STUDIO, .PHOTO, .FLORIST — гадаю тут також розписувати багато не варто, все зрозуміло з назви доменної зони.

Також можна класифікувати й міжнародні домени за напрямком діяльності: .COM – комерційний напрямок, .BIZ – бізнес, .INFO – інформаційні ресурси, .ORG – сайти організацій, але сьогодні ця класифікація дещо затерлась, хоча дивно було б побачити кулінарний сайт в зоні .BIZ, як приклад. В будь-якому випадку, дуже часто реєструють домен в зоні .COM, яка вважається просто універсальною.

Тобто, робимо висновок, що доменна зона — це додаток до назви сайту, який вказує на регіональну чи національну приналежність чи окреслює напрямок ресурсу, який тут буде створений.

Звісно, що все це доволі стисло й просто, але для розуміння суті питання підійде якнайкраще. Варто сказати, що й доменну зону, й назву сайту, й зону з назвою разом, все це в мережі називають одним словом — домен. Але тепер Ви будете знати, що ховається в цій назві.

Тобто, надалі, щоб Ви не плутались, повну адресу сайту (olegvoloshchuk.com) ми будемо називати доменом.

Домен та його рівні

Всі домени в мережі поділяють на три основні рівні — перший, другий та третій. За яким принципом їх так класифікують та чому? Тут також немає нічого складного.

Домен першого рівня (або верхнього рівня) — це .COM, .BIZ, .INFO, .UA, .US, .DE, фактично це і є доменна зона. Такі домени придбати неможливо, їх використовують тільки спеціальні організації ICANN. Час від часу з’являються нові домени першого рівня, але звичайна фізична особа не зможе зареєструвати домен першого рівня .OLEG (як приклад), тому тут ми зупинятись детально й не будемо. Все це територія сертифікованих представників ICANN, ось вони нехай і розбираються.

Домен другого рівня. Це найбільш поширений варіант реєстрації доменного імені в мережі. Для прикладу, Ви створюєте сайт та хочете назвати його kulinar. Відповідно, Вам потрібно купити домен першого рівня (доменну зону), до якої Ви бажаєте сайт віднести. Обираєте .COM і в результаті Ваш ресурс матиме адресу kulinar.com. Тут можна вивести таке собі рівняння:

Назва сайту + домен першого рівня (доменна зона) = домен другого рівня

Запам’ятайте, що всі сайти в мережі мають мінімум домен другого рівня, тому що доменні імена першого рівня — це фактично доменні зони й купити їх неможливо.

Колись один знайомий, ще дуже і дуже давно, пояснив мені так: домен другого рівня — це сайт з одним розширенням після крапки. Так я й запам’ятав й пропоную скористатись цією пам’яткою і Вам. Наприклад:

olegvoloshchuk.com, oleg-voloshchuk.com, oleg-voloshchuk-blog.com – все це будуть домени другого рівня, тому що вони відносяться до домену (доменної зони) першого рівня і мають одне розширення після крапки. При чому не важливо зі скількох слів складається сама назва сайту.

Домен третього рівня. Окрім доменних зон першого рівня, існують доменні зони (домени) другого рівня. Це, як приклад, регіональні домени. Візьмемо зону POLTAVA.UA, тут ми бачимо, що слово POLTAVA відноситься до домену першого рівня .UA, в результаті чого ми спостерігаємо народження домену другого рівня POLTAVA.UA.

Якщо Ваш сайт буде розрахований на мешканців Полтави та області, Ви можете обрати цю доменну зону. Знову приклад, Ви будете продавати пластикові вікна в Полтаві, відповідно хочете назвати сайт vikna, а віднести його до Полтавської області. Тоді Ви реєструєте доменне ім’я: vikna.poltava.ua – це і буде домен третього рівня.

Назва сайту + домен другого рівня (доменна зона) = домен третього рівня

Тобто, якщо в адресі сайту Ви бачите два розширення, одне за одним після крапок — це й буде домен третього рівня. vikna.poltava.ua, plastyk-vikna.poltava.ua, lyuks-plastyk-vikna.poltava.ua – по аналогії, все це домени третього рівня, не зважаючи на кількість слів у назві сайту.

Які бувають рівні домену

В рівнях доменів нічого складного немає — існують доменні зони першого і другого рівня. Відповідно, якщо Ви реєструєте сайт в доменній зоні першого рівня — отримуєте домен другого рівня, якщо ж реєструєте сайт в доменній зоні другого рівня — отримуєте домен третього рівня. Доменні імена першого рівня зареєструвати неможливо.

Як правильно обрати домен або як назвати свій сайт

Тут одразу хочу зазначити, що всі подальші рекомендації матимуть саме рекомендаційний характер, якогось правила чи обмеження не існує в принципі, просто є поради, до яких варто прислухатись. Далі Ви зрозумієте про що я говорю.

Домен якого рівня обирати для свого сайту

Тут рекомендація проста — намагайтесь придбати доменне ім’я другого рівня, себто зона .COM, .BIZ, .INFO, .ORG тощо. Винятком можна вважати зону COM.UA, оскільки сайти в зоні .UA в Україні не так просто зареєструвати, потрібна торгова марка, тому домен .COM.UA вважається рівноцінним домену першого рівня .UA.

Якщо ж Ви будете займатись наданням послуг чи продажем товарів у конкретному регіоні, тоді логічно придбати доменне ім’я під Ваш регіон. Дуже багато регіональних фірм та представництв купують саме такі доменні зони, оскільки тут одразу видно, де знаходиться контора. Так, тоді прийдеться брати домен третього рівня.

Але, як правило, в більшості реєструють домен в зоні .COM, якщо ж передбачається суто український трафік чи сайт конкретно під Україну — тоді .COM.UA або .IN.UA, рідше .BIZ, .INFO, .ORG.

Отже, рекомендується придбати домен другого рівня, хоча для пошукових систем великого значення чи переваги це не матиме, головне — наповнення сайту, який контент там буде та як він буде оптимізований.

Який зміст включити в домен або як назвати сайт

Тут варто посидіти та подумати, адже ім’я сайту Ви даєте один раз й на все його життя, тому поспішати не потрібно. Розгляньмо декілька важливих пунктів, на які я рекомендую опиратись при виборі домену для Вашого ресурсу.

  1. Проаналізуйте напрямок майбутнього сайту. Якщо це буде суто кулінарний ресурс, спробуйте вигадати щось тотожне до кулінарії – patelnya.com чи frykadelka.com.ua. Користувач, тільки глянувши на домен, одразу зрозуміє, про що на сайті буде мова. Якщо ж не впевнені в конкретному напрямку чи плануєте публікувати не тільки статі про кулінарію (як приклад), оберіть більш загальну назву, domogospodarka.com чи miy-dim.com.ua, адже дивно буде бачити на frykadelka.com.ua матеріали про в’язання гачком.
  2. Продумайте можливість включити в домен Ваше прізвище чи нікнейм. Тобто, якщо Ви плануєте створити сайт широкої тематики чи якийсь персональний блог, доменне ім’я типу ostaphmara.com чи ganna-mishchenko.com.ua будуть цілком логічно пасувати до такого ресурсу.
  3. Домен повинен бути коротким, зрозумілим та, по можливості, однаково читатись та писатись. Що тут мається на увазі. Дивіться, доменне ім’я troyanda.com.ua навіть зі слуху 90% користувачів напишуть в адресному рядку браузера правильно, а от kvituchiy-oazys.com не факт. Звісно, що натрапити на вільний домен з короткою та красивою назвою доволі важко, та все ж варто посидіти та подумати.
  4. Уникайте безглуздих назв, які не несуть жодного інформаційного наповнення, а також несерйозних чи відверто смішних слів. Tuta-ruta.com чи vasya2008.in.ua – як на мене, такі домени не будуть хорошим вибором для сайту. В ідеалі, домен повинен чітко вказувати на тематику ресурсу або на те, хто його представляє.

Повторюсь, це всього лишень рекомендації, цілком ймовірно, що домен klyova-chika.com.ua, при грамотній оптимізації та з хорошим контентом, буде в топі жіночої тематики.

Де купити домен та скільки це коштує

Коли мова ведеться про вартість доменного імені, я майже ніколи на це не зважаю, тому що домен оплачується раз на рік, й буде це 12 $ чи 14 $ — великого удару по гаманцю Ви не відчуєте. Набагато важливіше те, щоб реєстратор був надійним та зручним в плані керування налаштуваннями доменних імен.

Дуже часто доменні імена реєструють там, де й хостинг, що логічно та зручно, адже майже завжди хостер надає таку послугу. Та я роблю трішки інакше. Декілька років тому я обрав собі компанію «Центр інтернет-імен України», яка акредитована міжнародною корпорацією по розподілу доменів ICANN, та купую домени тільки у них. Чому так?

По-перше, я мав гіркий досвід з одним хостером, який використовував таку панель керування, що прямого доступу до налаштувань доменів я не мав. В результаті я не зміг отримати код трансферу та забрати звідти один з доменів, оскільки вищий реєстратор цей код хостеру не зміг повідомити. Домен був такий собі експериментальний, тому я не став його “рятувати” й просто змінив постачальника послуг.

По-друге, деякі постачальники послуг хостингу реєструють домени не на клієнта, а на себе. Тобто, юридично не Ви будете власником доменного імені, а хтось там.

А по-третє, я завжди люблю знати та бачити всі можливості по керуванню чимось, за що я заплатив гроші. Ukrnames.com реєструє домени на мене, тому за це я можу не хвилюватись, є можливість змінити будь-що в будь-який момент.

Домен та його власник

Що стосується цін. Як я вже казав, особливої уваги на вартість я вже давно не звертаю, різницю в 3-4 $ на рік вважаю не суттєвою. Наприклад, зона .com вартує (в різних реєстраторів по різному) від 12 $ на рік й до 16 $ на рік. Найдешевший домен, який я бачив, це український регіональний за 4,5-5 $.

Тому тут вирішувати тільки Вам. Якщо матимете бажання прислухатись до моєї поради, то я рекомендую «Центр інтернет-імен України» – www.ukrnames.com.

Де купити домен

Якщо ж захочете зекономити, то просто відшукайте найдешевшу пропозицію на ринку реєстрації доменів. Але майте на увазі, що одразу варто уточнити, чи відбувається реєстрація конкретно на Вас і чи будете Ви мати повний доступ до даних (зміна адреси, можливість трансферу тощо).

Як взагалі реєструється домен? Тут все доволі просто, заходимо на сайт ukrnames.com (як приклад) та шукаємо пункт меню “Реєстрація доменного імені” або подібне.

Шукаємо вільний домен

У відповідне поле прописуємо бажаний домен, але без доменної зони. Тобто прописуємо тільки назву сайту та відмічаємо ту доменну зону (чи зони) в яких бажаємо перевірити можливість реєстрації. Тиснемо “Перевірити”.

Обираємо доменну зону

Якщо домен вільний — Ви побачите про це інформацію. Далі просто додаєте його в кошик, реєструєте акаунт (якщо немає), заповнюєте дані власника та оплачуєте.

Додаємо домен в кошик та купуємо

Якщо ж бажане ім’я зайняте, тоді повертаємось назад і або змінюємо назву, або обираємо іншу доменну зону. Й так до тих пір, доки не знайдете вільний варіант.

Детально я зупинятись на процедурі не буду, там нічого складного немає й у всіх реєстраторів вона приблизно однакова: перевірити доступність доменного імені, зареєструватись, прописати необхідні персональні дані та оплатити.

Ось і все, ми з Вами розібрали поняття домену, що таке доменна зона та як правильно обрати доменне ім’я для свого сайту. Маю надію, що ця стаття буде Вам корисною та цікавою.

Гарного всім дня, шануйтеся!

12345 (Ще ніхто не оцінив)
Loading...