Квітка Цісик — золотий голос України, годість України

26-11-2013-2-7523704

Заговорили ми з дружиною якось про музику взагалі і про українську музику зокрема – ділились враженнями, міркуваннями, обговорювали виконавців та колективи … і якось дивним чином зійшлись на одному: дуже мало українців, а особливо молодь, знають про дійсно великих людей, про справжні “золоті” голоси, про видатні постаті в українській музиці та культурі. Засиліконені та запарафінені поп-ідоли, штучно розкручені зірки – ось кумири сучасності і винити тут немає кого … гроші керують смаками та вподобаннями, ну не вдасться донести до молоді, яка балдіє під “Гамно Стайл”, красу чистого голосу, красу української пісні, красу щирого виконання.

Коли ми відвідували Львів, то обов’язковим місцем в нашому маршруті було Личаківське кладовище, де ми віддали шану українцям з великої літери. Зокрема, вклонились ми світлій пам’яті Володимира Івасюка і я більш ніж впевнений, що велика частина молодого покоління, народженого за часів незалежності, просто вже і не знає хто це такий і що ця людина зробила для української музики. Коли ми показали ці світлини знайомим – більшість говорила приблизно наступне: “А що ви там робили? Для чого було туди їхали?” Стає сумно …

Та не про це зараз. Серед багатьох пісень в мережі, ми відшукали записи дивного голосу американської співачки з українським корінням, яка все своє життя мріяла співати і співала українською мовою – Квітки Цісик. Дивно … жінка, яка народилась в сім’ї емігрантів за межами України, яка була дуже успішною за кордоном, все своє життя мріяла про концерти на Україні. Можливо – дало про себе знати коріння, а можливо батьківське виховання зіграло ключову роль … як би там не було, але Квітка Цісик любила Україну, співала українською мовою і хотіла співати на Україні.

26-11-2013-2-7523704

На превеликий жаль – дуже важко відшукати супер-якісні світлини Квітки … які є. Як завжди буває в історії – геніїв признають тільки після смерті, так сталось і з Квіткою Цісик. Взагалі-то, життя у цієї дивовижної жінки не було медовим, не дивлячись на те, що народилась і мешкала вона в заможній Америці.

В 1944 році сім’я Цісиків емігрувала до США, де 4 квітня 1953 року у Квінті (Нью-Йорк, США) народилась ця майбутня перлина української пісні. Після закінчення школи Квітка вступає до державного університету Нью-Йорка на клас скрипки, але згодом, залишивши навчання, розпочинає здобувати вокальну майстерність в Mannes School of  Music (до речі – її вчителем та натхненником був Себастіан Енгельберг). В 1974 році, після закінчення навчання, Квітка змушена була працювати, адже навіть не дивлячись на те, що мешкали вони в штатах, родина далеко не шикувала.

Вирішила Квітка Цісик, не дивлячись ні на що, спробувати себе в шоу-бізнесі і яке вдале було це рішення! Завдяки своєму колоритному голосу, Квітка швидко досягла успіху і її запрошували працювати разом з Майклом Болтоном, Бобом Джеймсом, Ліндою Ронстад, Робертом Флеком, Девідом Санборном, Карлою Саймон, Мікіо Масуо, Квінсом Джонсом … навіть з Майклом Джексоном вона співала в одному хорі. З часом Квітка стала дуже високооплачуваною виконавицею, багато відомих компаній запрошували її озвучувати свої ролики, а саме Coca-Cola, American Airlines, Mr. Pibbs, Sears, JC Penney, Safeway grocery stores, Starburst candies, а з 1982 року Квітка була незмінним голосом компанії Ford Motors.

Та я не біограф і не буду розбирати життєвий шлях Квітки Цісик, для цього є Вікіпедія та інші хрестоматійні видання. В 1980 році вона записує свій перший альбом “Songs of Ukraine” (“Пісні з України”), а в 1989 році – другий, який отримав назву “Two Colors” (“Два кольори”). Рідні та близькі люди надавали їй величезну підтримку, а найрідніша людина, мати, завжди слідкувала за чистотою вимови і вчила Квітку бездоганно говорити на українській мові.

В 1983 році, коли Квітка Цісик з матір’ю відвідала Україну, її пісні ще забороняли крутити, адже то був радянський режим, а тут буржуазні прояви … як же так. Але друзі співачки, не дивлячись на це, таємно ввозили в СРСР платівки Квітки, так і потрапили до наших цінителів прекрасного українські пісні Цісик з далекої Америки. Вже наприкінці існування союзу, Квітку запрошували в Україну, зокрема Олександр Горностай – один з організаторів фестивалю “Червона Рута”, але на жаль вона так і не змогла приїхати, хоча це була мрія всього життя Квітки.

26-11-2013-3-3596661

Колись я читав таку історію: один продюсер, їдучи в таксі, почув пісні у виконанні Квітки Цісик. Продюсер, якого уже не здивуєш нічим, який бачив і чув тисячі виконавців, після пісень Квітки … просто заплакав.

Чому Квітка так і не приїхала до України з концертами? Важко сказати, але я схиляюсь думати, що все це через хворобу – 29 березня 1998 року Квітка Цісик померла від раку молочної залози у себе в Манхеттені. Втратила українська культура зі смертю Квітки … нехай вона народилась за межами, нехай не жила не тут, нехай ніколи не концертувала у нас … але любила вона Україну так сильно, що сучасним поп-дівам залишається тільки мріяти.

Якби не хвороба, то я впевнений – Квітка Цісик багато зробила б для популяризації української пісні в світі, вона і так багато зробила … великий жаль, що не встигла більше. Світла їй пам’ять. 6 днів не дожила до свого 45-ліття … якою ж молодою вона була…