Доволі цікава розмова у нас сьогодні буде, адже поняття блог та блогер, про які ми поговоримо, кожен трактує та розуміє по-своєму й важко дати конкретне визначення цим двом феноменам. Хочу зазначити, що весь матеріал цієї статті буде доволі суб’єктивним, оскільки блоги та блогери дуже спірні явища та фігури й під якусь константу чи аксіому їх загнати практично нереально. Я спробую аргументувати Вам свою точку зору, опираючись на факти та реальну ситуацію в інтернет-просторі, а Ви вже вирішуйте, погоджуватись зі мною чи ні. Гаразд?

Блогер – дуже популярна постать в мережі та в медійному просторі. Варто тільки увімкнути телебачення, як блогери практично всюди анонсуються фахівцями в тому чи іншому питанні, на них посилаються в соціальних мережах, онлайн виданнях, беруть інтерв’ю, коментарі тощо. А от хто вони такі, чому їх так називають, чим вони займаються – на це питання мало хто дасть чітку та конкретну відповідь. Ба більше, підпис «блогер такий-то» в якійсь передачі чи статті, як на мене, стало чимось схожим на «експерт з чогось там», а от чим ця людина займається, який в неї досвід у визначеній тематиці, чи є профільна освіта, стаж роботи в певній галузі … якось все вкрай знівелювалось.

Я більш ніж впевнений, що Ви неодноразово зустрічали приблизно такий заголовок: «Відомий блогер вщент розніс» когось чи щось, це такий собі тренд на сьогодні для привернення уваги, ніби показник єдиної правильної думки, остання інстанція. А чому так? Чому блогерів вважають онлайн рупорами суспільних настроїв та поглядів, представляють мало не проповідниками єдино правильного рішення чи вибору? Що ж, пропоную остаточно розібратись в тому, хто такі блогери та що таке блоги.

Що таке блог, в чому його суть та призначення

Блог – це онлайн щоденник певної людини, журнал життєвих подій. Тобто, всі записи, які Ви зустрічаєте в блогах (їх ще називають постами), стосуються конкретної особистості, себто автора цього ресурсу. Наприклад, колись дуже популярним було ведення паперового щоденника, дівчача (в більшості) нотували у звичайні зошити чи блокноти все, що відбувалось в їхньому житті. Так от, блог – це той самий щоденник, просто перенесений в інтернет.

Блог — це особистий онлайн щоденник

Звичайно, що в реалі не все так однозначно, блоги бувають тематичні, персональні, корпоративні, викладаються не тільки тексти, але й фото, відео, музика тощо, але все ж, кожен запис (пост) – це персональна думка чи точка зору конкретної людини. Тобто, якщо сайт якогось ЗМІ викладає інформацію про певну подію, як факт що стався, то в блогах ця ж подія може висвітлюватись з позиції особистих міркувань конкретної людини.

Наведу Вам простий приклад. Президент України затвердив конституційно прагнення України до членства в Європейському Союзі та НАТО, факт? Беззаперечно! У своєму блозі я б описав цю подію тільки в позитивному аспекті. Але хтось інший може цілком висловити своє незадоволення та сказати: «Україні не варто вступати ні в ЄС, ні в НАТО». Так чия думка вірна? Моя чи якогось іншого автора? Кому довіряти? Правильно, довіряти потрібно факту, що така подія сталась, а думку необхідно мати свою, а не нав’язану зі сторони.

Звідси ми можемо зробити підсумок, що блог – це особистий щоденник конкретної людини з її поглядами та відношенням до чогось. Персональний блог, тематичний, корпоративний – не суть, кожен пост в такому блозі буде суб’єктивним, тому що скільки людей – стільки й думок.

Які бувають блоги за типом платформи

Можна було б одразу розглянути питання «хто такий блогер», але без класифікації блогів за типом платформи, на якій можна їх створювати, я б не зміг повністю висловити вам свою думку. Тому трішки теорії, небагато.

Блоги за типом платформи

Отже, всі блоги можна розділити на два типи за технічною основою – це stand-alone блог та блоги на спеціальних блогових платформах. В чому між ними різниця? Все дуже просто.

Stand-alone блогце повністю незалежний сайт, який створений на окремому хостингу та побудований на базі певного рушія (WordPress, Joomla тощо). Тобто, автор за свої кревні гроші купує хостинг (місце для блогу), купує домен (ім’я для блогу) та власноруч, використовуючи рушій (або й без нього), створює незалежний сайт. Приклад, власне цей сайт, на якому Ви зараз й читаєте цю статтю.

Блоги на спеціальних блогових платформах – це просто акаунти на певних сервісах, не більше й не менше. Блог на Blogger, на Twitter, на YouTube, на Facebook – це звичайні зареєстровані облікові записи, куди автор викладає свої матеріали.

Який блог можна назвати справжнім? Та напевно будь-який, адже основне призначення блогів – це ведення журналу подій, а обмеження в тому, де і на якій платформі «творити», не існує. Хоча, якщо відверто, особисто для мене блоги – це незалежні сайти, а Blogger, Twitter, Facebook – мікроблоги, цитатні блоги … ну все, що завгодно. Окрема ситуація з YouTube, але там і контент своєрідний – відео, тому влоги (відео блоги) стоять дещо осторонь.

Блогер – хто це такий?

Блогер – це власник та автор блогу, тут особливо й говорити немає про що. Але це тільки на перший погляд. Знову ж таки, зважайте на те, що цей матеріал Ви читаєте на моєму блозі, тому це особисті міркування та думки.

Блогер — що це за постать?

Коли мені на очі потрапляє фраза «Відомий блогер чітко розклав по полицях …» чи щось на кшталт, в уяві одразу виникає окремий персональний веб-сайт. Не знаю чому так, але так працює мозок. Та коли переходиш за лінком, дуже часто бачиш допис у Facebook чи десь на «Українській правді».

Тут варто поговорити про оту «власність» на блог. Коли я створюю ресурс, я чітко розумію, що ніхто і ніколи не змусить мене його видалити чи щось там коригувати проти моєї волі. Тим паче, ніхто не зможе його закрити без моєї згоди (не беремо до уваги явно протизаконні та аморальні ресурси). Чи може блогер на певній платформі так вільно себе почувати? Напевно ні, хіба що він Президент чи якась відома особистість, а так … виставлять Вам претензію за невідповідність якогось там 228 пункту частини 8 розділу 24 правил сервісу й піди доведи, що ти ні в чому не винен. Звичайно, що це вже крайність, та все ж …

Домен зареєстрований на моє ім’я, хостинг також, тому я маю повне право публікувати все, що мені заманеться, висловлювати свою думку так, як вважаю за потрібне. Це мій блог, мій сайт, мій дім і я буду робити у своєму домі те, що бажаю. Так, я сміливо можу назвати себе блогером, тому що я створив цей сайт, я його редагував, налаштовував шаблон, писав тексти й так далі.

Не сподобається мені синій колір в оформленні, я зміню його на червоний, не сподобається зовнішній вигляд взагалі – поміняю кардинально, чому? Та тому що я автор та власник блогу. А що ж блогер на блоговій платформі? Ну може він писати тексти й що далі? Ну десь дозволяють вибрати з декількох кольорів чи навіть щось там мінімально поміняти, але повного контролю над ресурсом такий користувач не матиме. Він радше автор текстів, просто автор, письменник, медійник, журналіст тощо, але не блогер (який, нагадаю, є власником блогу).

Тому, коли пишуть про відомого чи популярного блогера, який когось там порвав на сторінках Facebook чи Twitter, я б радше сказав, що політик, відомий музикант, актор чи то й же медійний діяч когось порвав, а не блогер. Звичайно, що на мою думку впливає так звана «професійна деформація», оскільки в блогосфері я вже давненько й це накладає свій відбиток, але подумайте логічно, хіба я не правий?

Для мене блогер – це автор та власник блогу, але як окремого та незалежного сайту. Що стосується блогерів на Facebook чи деінде – для мене це медійні персони, письменники, волонтери, політики, актори, співаки, автори текстів, журналісти … ну але не блогери.

Блоги та блогери у підсумку нашої розмови

Якщо резюмувати все, що Ви прочитали (дякую, що набрались терпіння), можу сказати наступне: блог – це щоденник конкретної людини, де вона викладає свої життєві події, власні погляди на щось, враження та просто постить те, що вважає за потрібне. Облікові записи на Facebook, Twitter, Instagram – все це можна вважати блогами, якщо об’єктивно, якщо ж суб’єктивно, то для мене блоги – це незалежні сайти.

Блогер – це автор та власник конкретного блогу, тобто та людина, яка створює в цьому блозі записи (пости). Власників сторінок на Facebook, Twitter, Instagram, WordPress.com тощо (так, так, і WordPress має свою платформу, окрім рушія) можна назвати блогерами, оскільки там вони ведуть щоденники подій, але це якщо об’єктивно. Якщо ж суб’єктивно, знову ж таки для мене, блогери – це власники незалежних, автономних сайтів.

Розумію, що мої погляди хтось може не поділяти, міркувати зовсім по-іншому й на це будуть цілком аргументовані доводи, але … мій блог – моя думка, правда ж?

Гарного всім дня, шануйтеся!

12345 (Ще ніхто не оцінив)
Loading...