Відкрити меню

Українська блогосфера – яка ситуація зараз на Ukr-net просторі

Вітаю! Багато різних блогів та сайтів люблять сьогодні обмусолювати тему про стан української блогосфери в цілому – існує вона чи ні, розвивається чи в занепаді, яка ситуація сьогодні на теренах саме україномовного блого-простору? Особисто мене, відверто, деколи бісять такі закиди різних “спеціалістів”, які беруть на себе сміливість заявляти, що української блогосфери, як поняття, взагалі не існує.

Українська блогосфера

Питання, звичайно, доволі риторичне, тому що важко визначити конкретно, а що саме вважати блогами та блогосферою? Сьогодні дуже поширені блоги на різних платформах, на кшталт blogger.com, livejournal.com, i.ua і т.д., які я, при всій моїй повазі до авторів, не став би вважати повноцінними блогами. Це щоденники, які ближче до соціальних мереж та спільнот, ніж до автономних блогів, тому не є вони ядром блогосфери, скоріш – додатком.

Якщо взяти за основу stand-alone блоги, то давайте спробуємо чітко окреслити, які саме блоги потрібно відносити до українських? Ті, які ведуться українською мовою, які розташовані територіально в Україні, мають українські домени чи розповідають про Україну та українців? Я не берусь говорити за всіх, але щиро вважаю, що українським можна назвати той блог, який автор веде на українській мові, при чому не має значення територіальне розташування серверів чи назва домену (окрім чітко окреслених національних – ru, kz і т.п.).

Сервер можна взяти і за кордоном, залежно від технічних характеристик, наприклад в Німеччині, домен може бути і загально-тематичним (.com, .biz, .info, .org … ), але якщо ресурс ведеться на українській мові, відповідно матеріал пишеться для українців або тих, хто розуміє українську мову, тому такий блог сміливо можна віднести до української блогосфери.

Інша справа, що кількість та якість цих блогів змушує бажати кращого, тому що течія блогінгу, все ж таки, прийшла в Україну пізніше, ніж в Росію (з якою дуже полюбляють порівнювати). Тут я хотів би образу сказати наступне – як говорив Орест Лютий, я проти москалів і хохлів, тому що москаль – то загарбник та кат, а хохол – продажна тварюка, яка лягає під москаля, та разом із загарбниками продає свій народ. Я ЗА українців та ЗА росіян!

Отже про порівняння – так, блогів у нас менше, але і прийшли українські користувачі до блогосфери набагато пізніше. Взагалі – некоректно порівнювати чи наводити приклади, адже тільки кількість населення говорить про те, що фізично блогосфера у нашого північного сусіда буде масштабнішою.

Проблема ще й в тому, що рано чи пізно багато україномовних блогів приліплюються до якоїсь російської спільноти чи групи і колорит, саме мовний фактор, поступово втрачається. Але, якщо порівняти скажемо 2008-2009 різ з 2013, то надія не тільки жевріє, вона вже починає горіти яскравим полум’ям – українська блогосфера існує!

Все більше і більше з’являється якісних, цікавих, відвідуваних українських блогів, автори не бояться висловлювати думку на рідній мові і вміло опонують тролям, які говорять – “українське ніхто не читає”.

Тут взагалі можна перевернути все з ніг на голову, адже сама назва “українська блогосфера”, “російська блогосфера” в корені не вірна – блогосфера одна, блоговий простір один, є україномовні, російськомовні, англомовні блоги … це як інтернет, він один.

Тому дуже необачно говорити про те, що в українських блогів немає майбутнього. Поки буде існувати інтернет – будуть існувати і українські блоги, а з часом їх кількість тільки збільшуватиметься. Навіть зараз я спостерігаю активний розвиток україномовних ресурсів, правда велика кількість їх з часом відсіюється …

Я спеціально познаходив “старі” блоги і перечитував давні пости і коментарі, так от – більша половина посилань, які наводяться в контексті і в коментарях, просто мертві, ресурсів більше не існує. Хоча справа звична, так було, є і буде.

Основна і величезна проблема в тому, що заводять блоги (українські чи ні) без певної мети, просто так. Як правило, з цього “просто так” нічого не виходить доброго і блог існує до моменту закінчення оренди хостингу, а далі людина говорить, що блогосфера – це маячня, або ще гірше – української блогосфери не існує.

Другий момент – блоги починають заводити від навішаної на вуха локшини, на кшталт “1000$ з блогу за 3 місяці”, таку ідею пропагує відома школа Старт-Ап, про яку ми ще поговоримо (не так про школу – як про її мету). Людина запалюється, створює блог, проходить час і … очікуваного результату немає, а якщо це український блог, де на порядок менше рекламодавців, то маємо аналогічну картину – думку, що української блогосфери не існує.

Про признання українських ресурсів на світовому рівні говорить і те, що всесвітній конкурс блогерів Best of the Blogs відтепер приймає до участі блоги, які ведуться рідною мовою! До нині участь могли приймати тільки ті українські блоги, які містили контент на російській.

Блогосфера в цілому, а українська зокрема, крокує впевнено в майбутнє, українська мова стає все більш популярною в мережі і ресурсів на рідній стає все більше. Мало, дуже мало спеціалізованих, тематичних, вузьконаправлених українських блогів, від того і враження, що нашої блогосфери не існує. Але то хибна думка.

Сьогодні в інтернеті переважають українські блоги а-ля особистий щоденник, але проходить час і з’являються патріотично налаштовані спеціалісти в різних галузях, які просувають та популяризують ресурси на рідній мові. Колись хтось казав, що українська блогосфера зараз нагадує зарубіжну 5-7 років тому, а це значить, що у нас ще є час.

Я нічого не маю проти росіян, казахів чи білорусів, з великим задоволенням читаю іншомовні блоги, якщо там є дійсно цінна інформація, але дуже хочу і прагну, щоб в українському сегменті інтернету з’являлось все більше блогів на рідній мові, щоб автори не боялись і не встидались вести ресурси на українській, щоб ми з Вами свято вірили – українська мова має право на існування у всесвітній павутині і все для цього робили.

Буду радий почути Вашу думку на рахунок розвитку української блогосфери, пишіть коментарі та доповнення, давайте подискутуємо.

Бажаю Вам вдалого дня, хорошого настрою і віри у свої сили.

Слава Україні!

Нічого цікавогоТак собіНормальноДобреЧудово (Голосів: 8, середній: 4,88 з 5)
Loading...
Обговорення: 23 коментарі
 1. Павло сказав:

  Якщо буде Україна, буде розвиватися українська культура й мова, то буде розвиватися й українська блогосфера, нікуди не подінеться. Й нинішніх блогерів нехай тішить думка, що як не будуть в ледарях, через кілька років будуть в лідерах ;-)!

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Згоден, блогосфера невід’ємна частина суспільства та медіа, з розвитком українства – розвиватимуться і можливості українських блогів. Тисну руку 😉

   Відповіcти
   1. Павло сказав:

    Навзаєм, Олеже!

    Відповіcти
 2. fedun сказав:

  Опередив мене із цією статею, теж в думках мав написати про стан української блогосфери. Загалом хороші міркування у Вас.
  Нажаль, те що я бачу зараз, української блогосфери практично немає, але це не повід опускати рук, а навпаки треба використовувати момент. Українськомовний читач буде завжди, проблема в тому що більшість намагається писати російською щоб залучити більшу аудиторію читачів, ну це як у музиці наприклад.
  Не доцінювати ресурси типу livejournal.com не варто, там дуже велика зібрана аудиторія постійних читачів, які люблять не тільки читати але й деколи цікаво писати.

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Та я не те що недооцінюю живий журнал. Ні, це своя тусовка, своя команда, своє співтовариство … все ж таки це не автономні блоги.

   Відповіcти
   1. fedun сказав:

    це якраз і є сукупність блогів

    Відповіcти
    1. Олег Волощук сказав:

     Сукупність сторінок на певному блоговому сервісі, я б так сказав … хоча Ви праві, такі сервіси сильно популярні і значущі, та все ж … це не є автономний блог.

     Вони не сперечаються, не змагаються – це дві паралельні гілки тієї ж блогосфери, але основне ядро, все ж таки, складають stand-alone блоги.

     Відповіcти
     1. fedun сказав:

      автономні блоги значущі за своєю природою, але тут питання в іншому, як обєднати ці всі блоги щоб було зручно читати і писати, як визначити кращі статті, рейтинг автора і так далі…

      Відповіcти
      1. Олег Волощук сказав:

       Тут, скоріш за все, потрібно якийсь рейтинг з розширеним функціоналом, ті що є зараз дають рейтинг тільки по відвідуваності.

       Сервіси рейтингів якраз таки і не розділяють по платформі і це правильно, але нема поки що тих можливостей, які хотілося б бачити.

       Відповіcти
 3. igor сказав:

  Незважаючи на все блогосфера продовжує існувати :mrgreen:

  Відповіcти
 4. Артем сказав:

  Цілком і повністю підтримую автора. Український інтернет-простір, разом з українською продукцією, мають і будуть існувати, варто тільки все для цього робити!

  Відповіcти
 5. Неля сказав:

  Сьогодні розмовляла з сестрою на тему української мови у Києві. Запитувала її, чи самі люди спілкуються українською, яке ставлення у них до нашої мови.
  Її відповідь мене заінтригувала. Моя сестра розповідає, що вона ходить на йогу з малим. В групі 6ро мам, між собою всі спілкуються російською. Але, як не дивно, 4ро з них зі своїми дітьми говорять українською.
  Ситуація показова: люди не звикли вживати українську поза домівкою, хоча і володіють нею.
  Тому дозволю собі припустити, що якщо на блозі буде справді якісний, потрібний людям контент, то вони приходитимуть на блог.
  Так само зауважила, що в соцмережах часто відповідають російською на українські пости. Тобто, люди читають і роздуміють українську.
  Все це дає надію на те, що варто працювати в україньському блогопросторі.
  От такі думки, поки що на рівні припущень. Час покаже…

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Та от в тому і справа, що не звикли, але популяризація української мови стає все більшою і все більше людей намагаютья іі вживати. Перспективи очевидні (ресурсів маю на увазі на українській мові) – просто робімо свою справу і все буде.

   Відповіcти
 6. Аби кожен з нас не переставав робити свою справу та робив сайти на українські, – і популяризація йтиме все швидше і швидше 😉

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Ти правий, Віктор, ми на старті розвитку, а як цей старт відбудеться, з якою швидкістю – то вже залежить від нас та від кількості хорошого матеріалу українською в мережі.

   Відповіcти
 7. Roman сказав:

  Шось українська блогосфера майже мертва =(

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Я б так не сказав, дядя Роман 🙂 Просто йде природній відбір, де з 100 блогів на плаву залишиться 2-3, це нормально.

   Відповіcти
 8. Dnipro Fiction сказав:

  Мені здається, що непоганим методом збереження та розвитку блогосфери є перетворення блогів на спеціалізовані сайти. Люди будуть більше звертати увагу на такі сайти, бо сприймають їх як новинний ресурс, а не приватну думку якогось блогера.

  Відповіcти
 9. insurrat сказав:

  Після останніх подій в нашій країні, переклала блог про страхування українською. Раніше думала просувати легше російську. Все таки у “старшого” брата багато сервісів та каталогів. Щось не пишеться російською, як ти не прикладай пальці до клавіатури.

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Ну врешті, ми ж українці. Якого біса ми повинні писати іноземною мовою?

   Відповіcти
 10. Software Engineer сказав:

  Колись ще на початку незалежності України видавці брати Капранови розповідали, що всіх друкованих примірників українскькою мовою було близько 600. Вони порахвували все що було – довідники, туристичні буклети і т. ін. Проте з часом, як би не говорили, але розвитку мови держава приділялала увагу. Зараз є чимало літератнуних конкурсів, на яких видавці можуть обрати для друку літературні твори молодих письменників.

  Проблема блогосфери у тому, що це у перважній більшості випадків є бізнес, якому держава не надає такої підтримки, як культурі. У бізнесі, звісно, вкладають гроші там, де можна більше їх повернути. У блогосфері, як всім відомо, російськомовний трафік набаго більше.

  Тому, україномовний блогінг залежатиме не від когось іншого, а від блогерів, як представників суспільства, які постають перед проблемою – чи інвестувати в ру-нет, чи створювати ресурс українською та недоотривмувати певні кошти?

  Відповіcти
 11. Анна сказав:

  Я вирішила для себе писати на краще на українській мові. Звісно трохи лякає, що мало людей шукають щось на українській мові, та не така велика активність. Важче назбирати аудиторію. Оскільки живу зараз в Німеччині, пишу в одну категорію на німецькій. Ще не вирішила…. Чи варто писати іноді на німецькій… Але на перший час нехай так буде…
  Хочеться щоб було більше активності в українській блогосфері. Якось я шукала українські блоги у гуглі, та побачила: ” Названі найкращі блоги України”. Вибачте але це фігня що вони там написали… Вони пишуть про блоги livejournal, а це для мене зовсім не блог. Було б смішно, якби Forbes 😀 написав рейтинг впливових блогів, де всі “блоги” Livejournal.
  Але з часом почала знаходити цікаві українські блоги. Потрібно підтримувати мову. Навіть польські блоги є, багато. Якщо є польські, значить повинно бути більше українських.
  https://www.artgardo.com/

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Для мене взагалі дивна ота класифікація, коли блогами називають будь-які сторінки в соц.мережах. “Відомий блогер Вася Пупкін написав у своємо блозі на фейсбук”, тьфу … А мовна складова вона поки нажаль така, але це поки, все залежить від самих українців. Тут ще діє той фактор, що україномовні читають іноземне, або от як варіант, напевно в 50% користувачів Вінда стоїть москальська. Але питання часу, українське зараз стає популярне, тому гадаю час якраз прийшов творити рідною.

   Відповіcти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2018 Блог Олега Волощука · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Авторство підтверджено Google