День добрий, шановне товариство! Бувають такі випадки, коли ти вмикаєш ПК і задаєш собі запитання: “Так … за що мені сьогодні братись?” Або – дуже часто (особисто в мене це було) в процесі роботи, коли ти виконуєш якесь завдання, раптом згадуєш: “Отакої! А я ще ось це мав зробити!” Поспіхом завершуєш поточну роботу і кидаєшся на іншу, а в результаті – толком нічого не довів до кінця. Частенько можна просто щось забути і нагадати про це уже перед сном … буває. Друзі, нам необхідно чітко планувати свій робочий час та тримати всі свої завдання, проекти, плани під повним контролем. Як це зробити? В цій статті я розкажу Вам про метод, яким користуюсь відносно недавно, але переконався в його ефективності.

Інтелект-карти

Раніше, я завжди тримав на столі блокнот, в який нотував всі ідеї та думки. Паперового помічника я і зараз ношу з собою, адже коли ти не за ПК, то дуже зручно щось записати і вдома переглянути. Та якщо я за своїм ноутом – то на допомогу приходять інтелект-карти. Це настільки зручно, що я собі не уявляю, як раніше можна було цим варіантом не користуватись. Звичайно, що тут нам потрібна буде стороння програма, але давайте про все ми поговоримо поступово.

Для початку – що таке інтелект-карта (mind map). Така карта дозволяє скласти наглядну схему своїх проектів, бізнесу, думок, планів … одним словом – це відображення інформації за допомогою асоціативних схем. Такий спосіб упорядкування інформації дозволяє мати перед очима макет своєї діяльності і практично виключає варіант “забути”. Плюс до цього – підвищується ефективність сприйняття структурованих даних.

Я досить довго перебирав програми, які дозволяють складати такі карти і зупинився на одній – це XMind. Варто відмітити, що програм для створення інтелект-карт є дуже багато, але вони то платні, то настільки заплутані, що годі розібратись. Мені потрібна була проста та ефективна програма, а XMind повністю відповідає цим вимогам.

Перед тим, як ми перейдемо до складання інтелект-карти, давайте завантажимо та інсталюємо програму XMind. Переходимо на офіційний сайт:

www.xmind.net

Для завантаження тиснемо вкладку DOWNLOAD у верхньому меню.

Завантажуємо XMind

Варіантів програми XMind є два – платний та безкоштовний, але нам для домашнього використання цілком вистачить і безкоштовної версії. Приймаємо умови та, при бажанні, підписуємось на новини від XMind. Далі тиснемо велику зелену кнопку “Download XMind”.

Download XMind

Після завантаження ми отримаємо на робочому столі (чи в іншій теці, яку Ви оберете) інсталяційний файл. Програма XMind має декілька мов інтерфейсу, в тому числі і російську. Української, на жаль, немає.

Інсталяційний файл XMind

Запускаємо установку. Інсталяційний файл автоматично визначить мову Вашої операційної системи, якщо російська – то програма буде на російській мові, якщо інша, якої немає в пакеті, то XMind працюватиме на мові по-замовчуванню, себто – на англійській.

Інсталяція проста – звичний майстер установки програм Windows.

Інсталяція XMind

Наступний крок – приймаємо умови ліцензії. Хоча версія у нас безкоштовна, але цей пункт присутній і ми мусимо його відмітити.

Умови угоди

Обираємо шлях установки – я нічого не змінював, залишив по-замовчуванню на вибір програми XMind.

Шлях установки XMind

Далі, створити іконку на робочому столі, в панелі швидкого запуску – це я відмітив. Інші пункти, де пропонують асоціювати типи файлів, я не відмічав.

Створення іконок XMind

З налаштуваннями установки ми закінчили і на наступному кроці тиснемо “Install”.

Install XMind

Піде процес інсталяції, тому потрібно буде декілька секунд зачекати.

Процес інсталяції XMind

Потім розпочнеться розпакування необхідних для роботи плагінів – не переймайтеся, програма не висне, просто потрібно набратись терпіння і зачекати.

Розпакування плагінів XMind

І в кінці інсталюється вже безпосередньо сама програма XMind. Ці всі процеси можуть тривати декілька хвилин, тому дочекайтеся поки всі зелені рядочки добіжать до кінця.

Установка XMind

Все готово – можемо залишити галочки, тоді XMind запуститься автоматично і відкриється файл readme.txt. Я їх познімав і запустив програму з іконки.

Фінал установки XMind

Тепер у нас на робочому столі з’явиться іконка швидкого запуску програми XMind.

Іконка XMind

Давайте запустимо програму і подивимось, що нам пропонують і що ми можемо зробити. При першому запуску нам запропонують встановити додатковий плагін – я відмовився і не встановлював.

Додатковий плагін для XMind

І ось нарешті перед нами робоча область програми XMind. Я розкажу Вам про основні операції, а інші функції Ви вже поклацаєте собі самостійно, нічого складного там немає.

Для того, щоб розпочати процес створення інтелект-карти, нам пропонують на вибір хороший пакет шаблонів та тем оформлення.

Робоча область XMind

Я особливо не мудрував, взяв перший з переліку – Ви собі обирайте той, який Вам найбільше підійде. Залишиться просто відредагувати і додати необхідні елементи. Я ж вирішив створити інтелект-карту з нуля.

Обираємо шаблон XMind

Давайте уявимо собі, що я вирішив розпочати якийсь новий проект і хочу накидати приблизну структуру. Для цього я перейменую “Центральний розділ” в “Новий проект”. Клацаю два рази по назві розділу і вписую необхідну інформацію.

Новий проект

В правій колонці можна погратися з шрифтами та вивести собі той заголовок, який найбільше імпонує. Ось що в мене вийшло.

Створений новий проект

Тепер – є в мене ряд першочергових міркувань, які я планую реалізувати. Перше – це робота над зовнішнім виглядом. Для цього я створюю окремий розділ (гілку) мого проекту.

Клацаю правою кнопкою мишки по основному розділі та обираю “Вставити – Розділ”.

Створюємо новий розділ

Готово – новий розділ проекту створено і я можу над ним попрацювати.

Новий розділ створено

Перейменовуємо його, аналогічно до того, як ми це робили з “Головним розділом”. Обираємо тип та розмір шрифту.

Робота з шаблоном

Додаємо ще декілька розділів (ідей, тем), над якими нам необхідно буде працювати на старті нового проекту.

Додаткові розділи

Звичайно, що кожен розділ (ідея) має декілька напрямків. Наприклад, “Робота з шаблоном” – це шапка, логотип, сайдбар і т.д., відповідно – нам потрібно накидати ці пункти, щоб поступово їх виконувати.

Клацаємо правою кнопкою на “Робота з шаблоном” і обираємо “Вставити – Підрозділ”.

Підрозділ

Створюємо підрозділ та називаємо його так, як нам потрібно. Наприклад, перший підрозділ – це “шапка”.

Шапка

Таким самим чином я створюю ще декілька підрозділів до розділу “Робота з шаблоном” і тепер чітко бачитиму, що я запланував, що виконав, а що ще залишилось.

Нові підрозділи

Якщо Вас не влаштовує структура самої схеми, можна її змінити. Клацаємо правою кнопкою на “Новий проект” та обираємо “Структура”. Із запропонованих варіантів, які доступні в XMind, обираємо найбільш зручний.

Змінюємо структуру схеми

Я обрав логічну схему (Направо) і ось як це виглядає на прикладі.

Логічна схема "Направо"

Надзвичайно цікаву і корисну функцію має XMind – це можливість додати до розділу чи підрозділу окремі маркери. Ці маркери дозволяють: виділити якийсь розділ, надати йому пріоритет, позначити ступінь виконання і т.д.

Для того, щоб додати маркер – клацаємо правою кнопкою мишки на розділ, який хочемо позначити, та обираємо “Маркери”. З доступних маркерів можна вибрати той, який найбільше підходить для наших потреб.

Маркери

Я трішки погрався і виділив декілька розділів. Дивіться, що у мене з цього вийшло. Дуже зручно.

Виставляємо маркери

Таким чином можна створити структуру нового проекту, цілої діяльності і бачити перед собою план дій та ступінь їх виконання.

Я не буду далі зупинятись на інших “фішках” програми XMind – все там просто, поклацаєте, поекспериментуєте і розберетесь самостійно. Основна мета статті – показати можливість та зручність інтелект-карт для організації роботи.

Кожного разу, коли Ви підсвічуєте якийсь розділ чи підрозділ, у верхній частині програми стає активним ще одне меню, де Ви можете додати зображення, повернутись на крок назад, зберегти проект, роздрукувати і т.д. Пройдіться по меню і перегляньте ці додаткові можливості.

Верхня панель програми

Після того, як Ви на цей момент закінчили роботу, зберігаєте собі Вашу інтелект-карту на ПК. Йдете у верхнє меню і обираєте “Файл – Зберегти як …”

Зберігаємо проект XMind

Як завжди, визначаєте місце на ПК – диск, каталог, зовнішній носій (флешка тощо). Даєте назву та зберігаєте. Я зберіг проект так, як він і позначався на карті – просто “Новий проект”.

Зберігаємо новий проект

Тепер Ви будете мати Ваш проект в окремому файлі, до якого зможете повернутись в будь-який момент і щось змінити, виправити чи додати нову ідею.

Готовий проект

Як інтелект-карти XMind використав я особисто – я взагалі “загнав” у схеми всю свою діяльність, до дрібниць. Від центрального проекту www.webdigest.com.ua і до тих, які тільки плануються. Періодично заходжу в карту і додаю нові думки та ідеї, які потрібно реалізувати.

Тепер, коли сідаю за ПК, відкриваю схему своєї діяльності і дивлюсь, що вже виконано, що на етапі завершення, а що ще і не починалось … таким чином можу чітко спланувати свій день і нічого не випустити з уваги. Друзі, це надзвичайно зручно та ефективно.

Завантажуйте програму XMind, створюйте свої карти, фантазуйте, експериментуйте – все у Вас буде під рукою, в компактному режимі і Ви зможете контролювати всі свої процеси та ідеї до найменших дрібниць.

Офіційний сайт програми XMind – www.xmind.net

Плануйте свій час, не витрачайте його марно та будьте продуктивними і успішними.

Бажаю Вам хорошого дня та чудового настрою.

Шануйтеся!

Не цікавоТак собіНормальноДобреЧудово (оцінок: 1, середнє 5,00 з 5)
Loading...