Як вибрати ноутбук для роботи чи для дому?

0d9ef7be3f0308e5365448ffe63739d3bed96a47

Як вибрати ноутбук для себе, але так, щоб наші кревні грошики не пішли за вітром? Цікаве запитання, на яке й не даси відповідь в кількох словах, тут потрібно серйозно подумати та все проаналізувати, чим власне ми й займемося в цій статті. Давайте відразу домовимося, що розглядати ми будемо як вибрати ноутбук саме для роботи, адже ігрові машини вимагають зовсім іншого підходу, та й досвіду великого в забавках у мене немає. Я не можу сказати, що в ігри зовсім не граю, ні, просто мало що тямлю в просунутих StarCraft II, Banner Saga 2 ну чи що там зараз найпопулярніше? Так, час від часу можу запустити Сталкера, але не більше. Мені набагато важливіша стабільна робота програм для відеомонтажу, для обробки фотографій, швидкість відгуку комп’ютера в цілому, тому ми й будемо шукати відповідь на питання «як вибрати ноутбук» для роботи, а не для ігор.

Свого часу, років 10 чи 12 назад, я придбав свій перший ноутбук. Це був доволі слабенький Lenovo, але тоді він здавався мені просто піком досконалості. Ноутбуків у мене ще не було, досвіду також, тому купувалося «на око» й за прийнятну ціну. До речі, у батьків він працює й досі. Як вибрати ноутбук для дому чи для роботи – тоді питання так навіть не стояло, тоді я просто дуже хотів ноутбук. Тепер я вже розумію, що можна було придбати машину й потужнішу за ті ж гроші, але … що було то було.

Процесор та його частота, кількість оперативної пам’яті, відеокарта … я Вас прошу, про ці параметри я навіть не замислювався! У порівнянні з моїм старим системником, будь-який ноут був супер класною машиною. Вже набагато пізніше, коли життя продиктувало свої правила й довелося купувати новий ноутбук, підхід був зовсім інший. Спочатку я підійшов до знайомого, який працює в магазині комп’ютерної техніки й запитав його, а як вибрати ноутбук за розумні гроші, але з максимальною віддачею? Він мені розказав, на що варто звернути увагу та які вимоги необхідно висувати до машини, в чому плюси й мінуси того чи іншого рішення. Після цього я засів за інтернет, перечитав купу матеріалу, проаналізував свої потреби й наступне придбання було вже більш свідомим.

Після цього я користувався і нетбуками, і системними блоками, був у мене навіть моноблок, тому я на практиці протестував та відчув у роботі різні комплектації заліза. Так що тепер й Вам можу порадити, як вибрати ноутбук для себе за розумні кошти максимально ефективно. Що ж, розпочнімо?

Визначтеся, для яких цілей Вам потрібен ноутбук?

Безсумнівно, питання «як вибрати ноутбук» важливе, але не менш важливо зрозуміти, для чого він Вам потрібен. Повірте, це такий же ключовий момент, як і та сума, яку Ви готові викласти. Одна справа, коли людина займається професійним відео чи веб розробкою, й зовсім інша, коли вибирається машина для звичайного домашнього користування (інтернет, соціальні мережі й так далі), вимоги будуть абсолютно різні. Звичайно, якщо Ви маєте купу грошей і ціна 500 або 5000 доларів для Вас ролі не відіграє, тоді проблем немає, купуєте те, що дорожче й тішитеся яблуку на кришці, але якщо Ви хочете підійти до покупки свідомо, подумаймо разом, як вибрати ноутбук для роботи чи для дому максимально розумно.

Дуже часто люди купують комп’ютерну техніку взагалі не за призначенням! Наприклад, людина хоче мати вдома простий засіб для виходу в інтернет, деколи переглянути фільм онлайн, поговорити з родичами по Skype … ну власне і все. Але, маркетологи не дрімають і ми вибираємо ноутбук не логічним аналізом «для чого він нам», а просто «повівшись» на рекламу, сумнівні акції й тому подібне.

Тому, якщо Вам потрібен ноутбук просто для домашнього користування й Ви ніяк не пов’язані з комп’ютерними справами, не займаєтеся дизайном, монтуванням відео, не працюєте в AutoCAD, Photoshop, Adobe Premiere тощо, то я не бачу ніякого сенсу викидати велику суму грошей просто через те, що ноут має модний процесор чи відеокарту. Заходьте на сайт інтернет-магазину, ставте фільтр від дешевих до дорогих й купуйте те, що підходить Вам за ціною. Наприклад:

07-11-2018-2-ua-3428646

Параметрів цього ноутбука з головою вистачить для домашнього користування. Ну або можна взяти щось трохи дорожче, більш відомої фірми, Dell або Acer, не принципово, але завжди читайте відгуки користувачів. Тип жорсткого диска, процесора, оперативної пам’яті в даному випадку для Вас ролі не відіграє, найдешевші ноутбуки мають цілком прийнятні параметри для звичайного користування.

Якщо ж Ви професійно займаєтесь якоюсь справою, то зазвичай знаєте, які вимоги висуває Ваша робоча програма чи програми, тож у виборі ноутбука будете опиратись на ці професійні вимоги (фотографи, відео оператори, дизайнери, архітектори).

Тобто, тут я хочу одразу відокремити професіоналів з конкретними вимогами до комп’ютерів і тих людей, яким необхідно просто мати вдома щось з виходом в інтернет. Далі ми поговоримо про те, як вибрати ноутбук для роботи чи для домашнього користування, виходячи з потреб середньостатистичного користувача, без конкретного професійного спрямування, але з необхідністю виконувати популярні та поширені завдання.

Як вибрати ноутбук, на якому можна буде і розважатися, і працювати? Весь процес я буду описувати таким чином, ніби мені сьогодні необхідно купити новий ноут. Я займаюся створенням сайтів, працюю з графікою та відео, тому мій вибір підійде для більшості користувачів, які хочуть мати вдома хороший, продуктивний та надійний ноутбук.

Як вибрати ноутбук – визначаємось з виробником

І хоча вибір фірми-виробника справа досить неоднозначна, адже практично всі ноутбуки збираються в Китаї та комплектуються (переважно) однаковими деталями, та існує таке поняття, як якість виконання матеріалів та якість збірки.

Час від часу знайомі та друзі приносять мені ноутбуки на профілактику (почистити від пилу або поміняти термопасту). Розбираючи/збираючи різних виробників, за якістю матеріалів та збірки я можу виділити Dell, Asus і Hewlett-Packard (HP). Варто сказати, що й Lenovo роблять непогані ноутбуки, але у них якість якось стрибає через раз, мабуть, залежить від роботи конкретного заводу.

Один Lenovo може бути зібраний та підігнаний ідеально, а інший навпаки – там недотягнули або закрутили наполовину й так далі. Тому я рекомендую звернути свою увагу на трьох виробників: Dell, Asus і HP. Яблучної продукції ми торкатися не будемо, я нічого з їхніх девайсів не мав і не маю, тому радити не можу. Але, дивлячись на ціну, там взагалі все повинно бути досконало, перфекціоніст буде в раю (сарказм).

Як вибрати ноутбук з хорошим процесором

Процесор – це серце ноутбука, це та штука, яка відповідає за всі операції, за їх швидкість, за швидкодію самої машини. Звісно що, максимального ефекту можна досягти тільки з певною кількістю оперативної пам’яті, але навіть захмарна кількість оперативки мало що дасть при поганому процесорі.

07-11-2018-3-ua-2887078

Сьогодні змагання між собою ведуть AMD та Intel, в певних ситуаціях перемагає то один, то інший, але для наших потреб я рекомендував би звернути увагу на процесори Intel, при чому на конкретне «сімейство». Так, ноутбуки з Intel Celeron або Intel Pentium коштують дешевше, але нам потрібно вибрати Intel Core I3, I5 або I7. Ці процесори чудово зарекомендували себе в роботі, продуктивні, не нагріваються понад міру й надійні в експлуатації.

Варто сказати, що Intel Core I3, I5 або I7 бувають різних серій, старі та нові, але на продаж (якщо Ви купуєте ноутбук з нуля, в магазині) процесори надходять доволі «свіжі». Ну і ціни також будуть різні, спочатку йдуть I3, вони дешевші, потім I5 та найдорожчі I7.

Відповідь на питання як вибрати ноутбук ми повинні розпочинати з вибору процесора, яким буде комплектуватися наша машина. Золотою серединою я вважаю чотирьох ядерний Intel Core I5, з максимальною тактовою частотою 3 – 3,5 GHz. Ми не будемо в цій статті заглиблюватися в технічні деталі, розбирати та порівнювати купу параметрів, класифікацію процесорів, ми зібралися не для цього та й більшості читачів це все буде не цікаво. Скажу тільки одне, чим вища частота процесора та чим новіша серія – тим краще.

Наприклад, на моєму комп’ютері стоїть процесор Intel Core i5-2400 з частотою 3.4 GHz, тобто серія досить стара 2400, хоча зараз вже продаються ноутбуки з серіями 7 … і 8 …, але я поки міняти машину чи процесор не поспішаю, адже старий добрий Intel Core i5 на чотири ядра з хорошою частотою чудово виконує свої завдання.

Зараз дуже багато ноутбуків комплектуються процесорами Intel Core i5-8250U (1.6 – 3.4 GHz), тобто максимально можлива частота 3,4 GHz, що дуже і дуже непогано. Але, якщо Вам запропонують ноут з Core i5-5 … серії за хорошу ціну з прийнятною частотою – це буде досить круто.

Гаразд, засипав я Вас серіями та класифікацією. Отже, як вибрати ноутбук з хорошим процесором? Зупиняємося на позиції: процесор Intel Core i5, чотири ядра, максимальна тактова частота 3 – 3.5 GHz.

Тут вже дивіться по грошах, якщо бюджет сильно обмежений, то Intel Core i3 теж буде непоганим рішенням, якщо є гроші – подивіться в бік Intel Core i7, але вони набагато дорожчі, хоча, для повсякденної роботи цілком можна зупинитися на Intel Core i5 або навіть на Intel Core i3.

Як вибрати ноутбук в інтернет-магазині? Заходимо в розділ з ноутами, ставимо фільтр по процесорах, вибираємо Intel Core i5 та сортуємо від низької ціни до високої, за зростанням. Дивимося на максимальну тактову частоту (3 – 3.5 GHz) та кількість ядер (4). Якщо дорого – знімаємо фільтр та вибираємо Intel Core i3 й аналогічно – дивимося на тактову частоту, приблизно 3 – 3.3 GHz.

Скажу Вам з досвіду, у мене був ноутбук Lenovo V570C з процесором Intel Core i3, на два фізичних ядра з тактовою частотою 1.8 – 2.3 GHz, яким зараз користується донька. Так його можливостей (в поєднанні з іншими параметрами, про які ми ще поговоримо) з головою вистачало б мені й сьогодні, тому для дому та роботи, при обмеженому бюджеті, цілком можна зупинитися й на Core i3.

Як вибрати ноутбук – оптимальна кількість оперативної пам’яті

На сьогодні стандарт – 4 ГБ оперативної пам’яті в ноутбуках, менше вже й не ставлять та не продають, за винятком вживаних звичайно. Тут особливо й вигадувати собі нічого не варто, але є одне АЛЕ. Звичайно, Ви можете відразу придбати ноут з 8, 16 або 32 ГБ оперативної пам’яті, але ціна … м’яко кажучи, буде трохи кусатися.

Тому, знову ж таки, виходячи з бюджету – орієнтуйтесь на 8 ГБ, це оптимальний варіант кількості оперативної пам’яті, якої Вам з головою вистачить для практично будь-яких завдань. Якщо ж бюджет обмежений, можете зупинитися на 4 ГБ, АЛЕ уточніть при покупці, чи є в даній моделі додатковий слот для розширення, тобто, чи зможете Ви в майбутньому доставити ще одну планку оперативки, а це, рано чи пізно, Ви зробити точно захочете.

У тому ж Lenovo V570C, про який я вже говорив, з заводу встановили 4 ГБ оперативної пам’яті, але залишили ще один вільний слот і я пізніше доставив ще одну планку на 4 ГБ. В результаті Intel Core i3 з максимальною частотою 2.3 GHz та 8 ГБ оперативної пам’яті цілком впевнено почуває себе й сьогодні.

Як вибрати ноутбук з оптимальним об’ємом та типом жорсткого диска

Жорсткий диск, безсумнівно, теж дуже важлива складова, адже на ньому Ви розміщуєте практично все – операційну систему, файли, відео, фото тощо. Існують різні об’єми вбудованих жорстких дисків та два типи «хардів», з якими можна придбати ноутбук.

SSD і HDD – два типи жорстких дисків, якими комплектуються ноутбуки. SSD – твердотілий накопичувач (за принципом флешки), він значно швидший, тихіший, але дорожчий при однакових об’ємах. HDD – це звичайний механічний вінчестер, він повільніший, голосніший, але значно дешевший за SSD, при тих же однакових об’ємах.

Якщо ще простіше, то HDD на 250 ГБ буде коштувати набагато дешевше за SSD на 250 ГБ, а це пропорційно впливає й на ціну ноутбука. Що ж вибрати? Побутує думка, що SSD більш схильний до зносу та виходить з ладу швидше – це не зовсім так, раджу Вам прочитати мою статтю про вибір SSD диска. Але тут важко щось порадити, скажімо так, практично за ті ж гроші Ви можете придбати ноутбук з SSD диском на 128 ГБ або з HDD на 1 ТБ. Різниця в об’ємах істотна.

07-11-2018-4-ua-7281502

Як вибрати ноутбук з «правильним» диском? Особисто я брав би на SSD і ось чому. З таким диском ноутбук буде працювати швидше та тихіше, що дуже важливо, а об’єм … для інсталяції системи та зберігання важливих файлів 128 ГБ вистачить з головою. Зберігати фільми або величезні відеофайли я не збираюся, а якщо й доведеться – то існують флешки, зовнішній жорсткий диск тощо. Тим більше, що зараз я все більше віддаю перевагу хмарним сховищам – я за SSD. Якщо ж брати HDD – то об’ємом 1 ТБ.

Це в жодному разі не свідчить про те, що купувати ноут на HDD не рекомендується, ні, просто … на SSD він буде спритніше працювати, це я відчув на практиці, коли поставив в системний блок SSD диск поруч зі звичайним вінчестером.

Як вибрати ноутбук – визначаємось з відеокартою

Якщо Ви не затятий геймер, то тут проблем особливих я не бачу. Вбудована в процесор відеокарта Intel® HD Graphics цілком може впоратися з необхідними завданнями. Наприклад, процесор Intel Core i5-7200U з максимальною тактовою частотою 3.1 GHz має вбудований графічний чіп Intel® HD Graphics 620, а його можливостей вистачить практично на все.

Також є ноутбуки з дискретними відеокартами, тобто незалежними від процесора, які вставляються в материнську плату окремим підключенням, але судити яка краще чи потужніше я не візьмусь, професійні геймери чи стрімери знають про все це набагато більше та зможуть собі вибрати ноут з необхідною відяхою (як кажуть в певних колах), для себе я брав би з Intel® HD Graphics й без питань.

Для прикладу, в моєму комп’ютері разом з процесором Intel Core i5-2400 працює графічний чіп Intel® HD Graphics 2000, його можливостей мені вистачає з головою, про додавання дискретної відеокарти я навіть не думаю, нема сенсу. В ігри я особливо не граю, а для Сталкера мені можливостей вбудованої відеокарти вистачає позаочі.

Як вибрати ноутбук з оптимальним екраном

Розміри екрану ноутбука бувають різні, від 10 дюймів (нетбуки) й до 17 дюймів, але найбільш поширені діагоналі на 15.6 дюймів, їх переважна більшість, тому не шукайте собі проблем, зупиняємося на п’ятнадцяти дюймовому екрані.

Що стосується роздільної здатності, то тут звичайно ж Full HD, тобто 1920×1080. В принципі, для п’ятнадцяти дюймових моніторів підійде й роздільна здатність 1366×768, яка більш поширена, але якщо купувати, то вже краще з Full HD – й картинка буде чіткіша, й перегляд відео комфортнішим.

Про екрани немає що багато говорити, можна тільки відзначити, що існують різні типи матриць, якіснішими вважаються IPS матриці, але й звичайної TN або TN+film цілком вистачить пересічному користувачеві. У мене особисто монітор не на IPS матриці, але поки міняти його я не збираюся. Тому дивіться самі, звичайно ж, ідеальним буде поєднання Full HD з IPS матрицею, це факт.

Оптичний привід – потрібен чи ні?

Тут думки можуть бути різними, дуже багато моделей зараз випускають без дискового приводу, тільки з USB портами, але я все ж шукав би ноут з дисководом. Диски ще не зовсім відійшли в минуле та й повністю відійдуть не скоро, багато драйверів (для мого принтера, наприклад) існують саме на дисках та й зберігати щось цінне та важливе я волію на DVD.

Ви можете подумати, що немає проблем, якщо драйвер на диску, його ж можна завантажити й з офіційного сайту виробника. Можна, але існує старе обладнання, яке вже може не випускатись або не підтримуватись офіційно, а дрова до нього існують тільки на диску. Тому дивіться самі, потрібен Вам дисковод чи ні, це не є критичним питанням.

Як вибрати ноутбук для роботи чи для дому – підсумок:

Персональний комп’ютер кожен користувач підбирає під свої поточні потреби, в цій статті ми спробували висвітлити найбільш важливі параметри ПК, на які слід звернути увагу при виборі ноутбука. Ми не розглядали вузько направлені аспекти, такі як розгін процесорів, їх тестування в різних ситуаціях, FPS та потужність в іграх, швидкість читання та запису, нехай цим займаються фахівці. Ми спробували визначити, як вибрати ноутбук для себе з оптимальними параметрами та за оптимальною ціною, тобто ми вибирали машину для звичайного користувача, який хоче придбати продуктивний ноут для роботи.

Підсумовуючи нашу розмову, виведемо коротенькі тези, які стануть такою собі шпаргалкою при виборі ноутбука:

  1. Виробник: Dell, Asus або HP.
  2. Процесор: чотирьох ядерний Intel Core I5 з частотою 3 – 3,5 GHz.
  3. Оперативна пам’ять: 8 ГБ.
  4. Жорсткий диск: SSD від 128 ГБ або HDD 1 ТБ.
  5. Відеокарта: Intel® HD Graphics.
  6. Екран: IPS матриця з роздільною здатністю 1920×1080, діагональ 15.6 дюймів.
  7. Оптичний привід (дисковод): за бажанням та за необхідністю.

Інших параметрів, таких як наявність USB портів та їх кількість, веб-камера, картрідер, роз’єм HDMI та подібні, я навіть не торкався, тому що USB порти та веб-камера, наприклад, є практично на всіх моделях ноутбуків, а картрідер та спеціальні типи роз’ємів – потрібні не завжди та й не всім.

Тепер Ви знаєте, як вибрати ноутбук для себе максимально свідомо, а якщо раптом побачите рекламу чи акцію, де будуть пропонувати ноут з потужним процесором Intel Pentium та відео картою nVidia GeForce, зможете прикинути, а чи дійсно процесор такий потужний та чи потрібна Вам відеокарта nVidia взагалі?

Я не претендую на константу, мої висновки можуть не збігатися з думкою фахівців, але якби мені довелося купувати новий ноутбук, я б керувався саме такими рекомендаціями. Якщо маєте що доповнити – пишіть коментарі, буду радий почитати Ваші думки та поради.