Як вибрати SSD диск для ноутбука чи стаціонарного ПК

28-09-2018-2-ua-9640937

Поставити SSD диск на свій комп замість звичайного механічного вінчестера я вирішив зовсім нещодавно, не дивлячись на те, що всі кругом масово почали переходити на SSD диски вже досить давно. Чому я відтягував з переходом? Навіть не знаю … чи то не хотілось вивчати інформацію та морочитися з вибором, то чи просто лінь було щось кудись копіювати, резервувати, заново перевстановлювати, але ось все ж зважився. Перед цим, звичайно ж, перелопатив багато статей та оглядів, просіяв прочитане і в один прекрасний день купив SSD диск.

Відверто кажучи, я довго думав, писати цю статтю чи ні, адже матеріалів на тему «як вибрати SSD диск» в мережі хоч греблю гати, але … практично всі вони в щільно напхані теорією та непотрібною звичайному користувачеві інформацією. Я ж вирішив викласти тільки вибране, те, що було у мене в окремому текстовому файлі, який служив такою собі шпаргалкою в процесі покупки. Звичайно, що трохи теорії нам таки торкнутися доведеться, але якщо Ви вирішите придбати собі SSD диск, то ця стаття буде Вам дуже і дуже корисна, я впевнений. Тут Ви знайдете тільки те, на що конкретно варто звертати увагу та що конкретно допоможе Вам у прийнятті рішення.

Скажу одразу, що вся інформація буде подаватися з точки зору людини, яка хоче витратити свої гроші з розумом, купити хороший та якісний товар, не переплачуючи за бренди чи піар фішки різних виробників. Ви можете зі мною і не погоджуватися, але я щиро вважаю, що купувати щось завжди потрібно усвідомлено та без емоцій, керуючись тільки фактами та логікою покупки.

Перехід на SSD диск – а чи варто?

Розпочну я свою розповідь фактично з кінця, а саме з відповіді на питання: «А чи варто взагалі купувати SSD диск?» Без сумніву варто й ось чому.

По-перше, – це приголомшлива швидкість роботи комп’ютера (ну або ноутбука). Наприклад, мій комп з встановленою Windows 10 тепер завантажується за 5-6 секунд. Якщо раніше я, натискаючи кнопку живлення, йшов на кухню ставити чайник і тільки там чув характерний звук завантаження операційної системи, то тепер це відбувається практично миттєво. Плюс? Однозначно.

По-друге, – це швидкість відгуку та роботи важких програм, типу Photoshop чи Sony Vegas. Вони відкриваються набагато швидше, тут навіть заміряти чи порівнювати нічого не потрібно. Клацнув на іконку Photoshop – кілька секунд і програма запустилася. Та й швидкість відгуку самої системи набагато вища, таке враження, що в комп’ютері відкрилося якесь друге дихання. Машина працює в рази спритніше, це факт.

По-третє, – це безшумність. Так, SSD диск не видає взагалі ніяких звуків і у мене є з чим порівняти. Свій старий жорсткий диск я не викинув, він стоїть другим в системному блоці. Тобто, на SSD диск встановлена операційна система (диск C), а старий вінчестер залишений під файли (диск D) й іноді, при зверненні до файлів на диску D, я чітко чую як починає розганятися та обертатися шпиндель. Починає працювати механіка, чого немає в SSD дисках. Якщо ж Ви заміните свій HDD на SSD диск в ноутбуці, то отримаєте взагалі безшумну машину.

Та й задоволення від роботи за комп’ютером, спритнішим, швидшим та тихеньким, не можна ні з чим порівняти, це просто кайф. Звичайно, тут ще варто врахувати й такі параметри, як кількість оперативної пам’яті, частоту й тип процесора (це коли мова йде про миттєвий відгук комп’ютера й швидкість його роботи), але навіть на старому залізі SSD диск змусить комп працювати набагато швидше.

Типи пам’яті SSD диска – яку вибрати?

Без теорії ну нікуди, тому ми дуже коротко, зрозуміло, простою мовою розберемо це питання. На сьогодні найбільш поширені три типи пам’яті, що використовується – це SLC, MLC і TLC. У чому їхня відмінність й на яку пам’ять звернути увагу при виборі SSD диска.

28-09-2018-2-ua-9640937

SLC – тут використовується так звана однорівнева будова клітинок пам’яті, тобто інформація записується одним бітом в одну клітинку. Цей варіант найбільш довговічний, тому що кожну клітинку можна перезаписати до 100 тисяч разів. Але такий SSD диск в роздрібному продажі Ви навряд чи знайдете, він досить дорого коштує, тому розглядати його до придбання ми навіть не будемо. Просто відзначимо, що існують диски з таким типом пам’яті.

MLC – тип пам’яті, який базується на багаторівневій будові клітинок, але тут тільки назва «багато», насправді, запис йде двома бітами в одну клітинку. Тут вже кожну клітинку можна перезаписати до 10 тисяч разів, що значно менше SLC пам’яті, але такий SSD диск коштує набагато дешевше, його легко можна знайти в магазинах й мабуть, це оптимальний варіант для домашнього ПК чи ноутбука.

TLC – тут на одну клітинку записується три біти інформації, що знижує кількість перезаписів однієї клітинки до 5 тисяч разів. Якраз цей тип пам’яті найбільш поширений, оскільки виробництво її дешевше, відповідно SSD диски теж коштують дешевше. Але цей тип дисків найбільш схильний до зносу та й пам’ять відстає за швидкістю від двох попередніх.

Тут я хочу наголосити на тому, що висловлювання типу «найбільш схильний до зносу» не повинні Вас лякати, це не показник того, що SSD диск «помре» через тиждень, зовсім ні. Просто є більш зносостійкі типи пам’яті й менш зносостійкі. Як правило, термін або ресурс роботи диска вказано в годинах або в терабайтах інформації, яку можна перезаписати. Я не буду тут викладати порівняння, оскільки для звичайного користувача це буде нецікаво, скажу тільки одне, якщо виставити типи пам’яті по довговічності, то спочатку йде SLC, потім MLC й третє місце у TLC.

Якщо Ви захочете, то можете відшукати на сайтах виробників інформацію про те, який ресурс у того чи іншого SSD диска, але якщо, наприклад, буде вказано, що обраний Вами диск має межу в 700 ТБ інформації, яку можна перезаписати, то що Ви зможете розрахувати? Та практично нічого, тому цифри тут недоречні. Не думайте, що ці обсяги – це кілька гігабайт, ні, це великі, істотні масиви, просто в одних дисків вони більші, а в інших менші.

Отже, тут ми вже можемо прикинути на які параметри при виборі SSD диска орієнтуватися, бажано обрати диск з MLC пам’яттю. Але якщо не вдасться або не підійде ціна – пам’ять TLC теж цілком прийнятний варіант для домашнього ПК.

Контролер SSD диска – що це?

Контролер – це невелика мікросхема, яка відповідає за функціонування самої пам’яті. Тут якісь поради давати важко, тому що не завжди можна дізнатися, який саме контролер стоїть в тому чи іншому диску, але спробувати можна, в описах або на сайтах виробників. Наприклад, якщо на момент вибору диска найдорожчим та найпопулярнішим рахуватиметься контролер Phison S10, то буде зовсім непогано, якщо Ваш SSD диск теж зможе похизуватись саме таким.

28-09-2018-3-ua-2012206

Якщо зможете дізнатися яким контролером комплектується Ваш диск, прочитайте відгуки, рейтинги тощо. Цілком можливий такий варіант, що при хорошій пам’яті диск може швидше вийти з ладу, якщо він буде з поганим контролером на борту. Як правило, хороші та відомі виробники не пхають у свої товари мотлох, тому вже зовсім дешеві «ноунейми» купувати не варто.

Тип підключення SSD диска – який обрати?

Існує кілька варіантів підключення SSD диска до материнської плати – SATA (SATA III, Micro SATA), PCI Express, PCIe, M.2 тощо. Щоб не заглиблюватися в технічні подробиці, скажу просто: SATA (SATA III, Micro SATA) – тип підключення через кабель, а PCIe, PCI Express, M.2 – тип підключення безпосередньо в материнську плату, як відеокарта або мережева карта. Що краще? Сказати важко, але я б обрав SATA (якщо бути точніше, то сьогодні практично всі популярні SSD диски підключаються через SATA III). Чому?

По-перше, SATA III найбільш поширений, простіше під’єднати до старого ПК чи ноутбука (та й до нових в більшості теж), при повсякденній роботі різниці у швидкості Ви не помітите (PCIe, наприклад, працює швидше, завдяки прямому підключенню до плати) та й енергії PCIe підключення їсть більше.

А по-друге, SSD диск з SATA III коштує набагато дешевше своїх побратимів, так для чого нам ці збочення? Для ПК існують кабелі SATA III, а для ноутбуків взагалі кабелів ніяких не потрібно.

28-09-2018-5-ua-9093742

Але, якщо відверто, то ці три абзаци я написав для загальної інформації, тому що найбільш популярні та ходові все ж SSD диски саме на SATA III підключенні, формфактор 2.5 “. Тобто, це такий формат, який легко встановити у звичайний ноутбук або системник. Для ноутбуків все дуже просто, старий витягнув, а новий поставив, а для комп’ютера необхідний ще кабель SATA III й адаптер для кріплення, оскільки формфактор 2.5 “набагато менший звичайного HDD.

Як вибрати SSD диск і що я купив в підсумку?

Тут порада одна: не поспішайте, перегляньте всі пропозиції, порівняйте ціни й визначтеся, скільки Ви готові витратити на SSD диск. Я робив приблизно так:

  1. На сайті інтернет-магазину поставив фільтрацію за типом пам’яті – вибрав MLC.
  2. Далі відсік всі непотрібні мені інтерфейси підключення – вибрав SATA III.
  3. Звичайно відфільтрував формфактор – вибрав 2.5 “.
  4. Й поставив сортування товарів від низької ціни до високої, тобто за зростанням.

Далі, відкидаючи маловідомих виробників, зупинився на диску Goodram IRDM 120GB 2.5″ SATAIII MLC. З самої назви стає зрозуміло (враховуючи вище викладену інформацію), що SSD диск має об’єм 120 ГБ, формфактор 2.5″, інтерфейс підключення SATAIII й пам’ять MLC, що мене цілком влаштувало.

28-09-2018-4-ua-2682631

Чому саме Goodram? По-перше, це досить відомий польський виробник, що не топовий звичайно, але й не останній в рейтингах, по-друге, 120 ГБ диск з пам’яттю MLC за досить гарною ціною, що не може не тішити, по-третє, Goodram комплектує свої SSD диски контролерами Phison S11 на чотири ядра, які використовуються в більш дорогих брендах.

Чому 120 ГБ, а не 60 ГБ, наприклад? Я розраховував виділити під операційну систему весь SSD диск, а старий HDD залишити як диск D, тому брати щось менше за обсягом було б не зовсім логічно. Обійшовся цей диск мені в 1014 грн разом з адаптером для установки. Хороша ціна, враховуючи характеристики.

Якщо перед Вами буде стояти питання вибору й придбання, можете скористатися моїми вимогами, а саме: 120 ГБ обсяг, тип пам’яті MLC, інтерфейс підключення SATAIII й формфактор 2.5 “.

Як довго прослужить SSD диск?

Відповісти на це питання набагато складніше, ніж його поставити, все залежить від багатьох параметрів та умов експлуатації. Я не користувався SSD диском 5 чи 10 років, тому судити з досвіду не можу, бо тільки нещодавно встановив це чудо техніки у свій ком. Але я цікавився у тих, хто вже давно сидить на таких дисках, як у них справи та як працюють їхні диски, читав відгуки, тестування, розрахунки користувачів тощо.

Виходячи з цього, я вивів для себе кілька спростувань тих міфів, які популярні в мережі та які відштовхують користувачів від переходу з механічних HDD на нові флеш-накопичувачі.

  • SSD диск недовговічний та має обмежений ресурс роботи – це вкрай невірне твердження. Так, такі диски мають ресурс запису/перезапису, але він настільки величезний, що в гіршому випадку, в режимі крайнього навантаження, Вам повинно цього вистачити років на 5, як мінімум. Навіть якщо Ви купите диск з пам’яттю TLC, навіть якщо Ви щодня працюєте за ПК, паритися не варто.
  • SSD диски коштують дорого – ну тут спростовувати навіть нічого не варто, варто просто подивитися розцінки в магазинах. 120 ГБ з MLC пам’яттю за 1014 грн, це як, дорого? Ну вибачте мене.
  • HDD диски надійніше та служать довше – я б не поспішав з висновками. Механічні деталі звичайних вінчестерів так само схильні до зносу, такі диски так само виходять з ладу і якщо в якомусь древньому компі, який люди використовують тільки для перегляду соціальних мереж або фільмів, HDD без проблем працює 10-15 років, то й SSD диск в такому режимі цілком здатний витримати такий термін.
  • HDD диски купують «на століття» – послухайте, ну погляньмо правді у вічі. Я більш ніж упевнений, що через 5 років, наприклад, прогрес зробить крок вперед так круто, що просто необхідно буде замінити щось на ПК через його неактуальність. Флеш накопичувачі стануть дешевшими, обсяги збільшаться, з’являться нові типи пам’яті тощо. Ні, звичайно, старшому поколінню, які використовують комп тільки для зв’язку з родичами за кордоном, прогрес мало цікавий, але вони й не будуть шукати інформацію про SSD, а тим більше щось міняти.

Якщо підбити всю інформацію, можна сказати наступне: перейматися з приводу довговічності SSD диска взагалі не варто, сучасні диски надійні, працюють довго й купити новий Ви забажаєте набагато швидше, ніж старий у Вас вийде з ладу.

Переваги очевидні: швидкість роботи комп’ютера, швидкість в іграх, швидкість програмного забезпечення, безшумність, малі розміри, задоволення від роботи … та плюньте Ви на цей ресурс запису/перезапису, він величезний, Вам його вистачить на багато років. Якщо Ви шукаєте відповідь на питання «як вибрати SSD диск для комп’ютера чи ноутбука», сподіваюся, що мій досвід придбання буде Вам корисним.

Ще раз хочу підкреслити – це не технічний огляд чи аналіз, це просто роздуми та висновки звичайного користувача, який купив SSD диск для комп’ютера.

Гарного всім дня, шануйтеся!