Відкрити меню

Як записати круте відео з хорошим звуком на смартфон – використовуємо мікрофон-петельку

Всім привіт! В кого з Вас немає смартфона? Гадаю рук буде дуууже мало)). Так, багатофункціональні телефонні апарати (КПК) зараз є практично в кожної людини. Сучасні телефони і телефонами вже не назвеш, це скоріш симбіоз комп’ютера та фото чи відеокамери, ну і звичайно можливості, які дають нам ці апарати, дуже широкі. Одна з функцій, яка лежить в основі смартфонів, це відеокамера. Якщо зайти на YouTube, то можна відшукати безліч сюжетів, які зняті за допомогою камери смартфона, але який відсоток з них буде хорошої якості? Дуже мізерний.

Відеозйомка

Тому в цій статті ми з Вами розберемо основні моменти зйомки якісного відео на камеру смартфона. Розглянемо скоріше технічний бік, тому що якісь візуалізаційні моменти – то вже діло практики та призначення Вашого відео. Отже, поїхали)).

Особисто я вважаю (та і не тільки я), що найголовнішим критерієм для якісного відео на смартфон є звук. Навіть не так важлива ідеальна чіткість картинки, як велику роль відіграє хороший та якісний звук. Сучасні смартфони подекуди мають такі камери, що навіть цифрові фотоапарати “нервово палять поряд”.

Тому давайте розпочнемо з самого апарату, які основні вимоги повинні до нього ставитись. Колись, в статті про влогові задумки, я про це згадував, та сьогодні ми розберемо всю “технологічну лінію” від А до Я. Отже, камера смартфона – тут мінімум, як на мене, 5МП з можливістю зйомки Full HD. Як правило всі смарти, починаючи з 5МП камери вміють знімати Full HD відео, та не завжди, бувають апарати, максимум в яких звичайне HD. Це трішки замало, ну але миритись ще можна, та в ідеалі – телефон повинен знімати саме в Full HD форматі. Тому подивіться в своєму апараті налаштування камери.

Колись в мене був у користуванні Samsung Galaxy Ace 3 GT-S7272, так там була 5МП камера і телефон знімав тільки в HD форматі, це той мінімум, нижче якого опускатись просто немає сенсу. Потім я придбав Lenovo P780, так там уже була 8МП камера і можливість зйомки Full HD відео. Зараз я користуюсь Lenovo A6010pro, огляд якого буде трішки пізніше, в наступних публікаціях.

Тому перша складова якісного відео на смартфон – це апарат з камерою від 5МП і можливістю зйомки HD (краще Full HD).

Йдемо далі. Ніколи не задумувались над тим, що ж так бісить деколи у відео зі смартфону? Мене дуже виносить, коли відео скаче як скажене з боку в бік і вловити подекуди сюжет дуже важко, аж очі болять. Звичайно, що є сюжети, де людина нормально тримає апарат і це вже куди не йшло, але трапляються випадки, коли знімають майже на ходу)). Хтось з Вас можливо скаже, що це ж телефон і що ж від нього хотіти, але ж ми говоримо про якісне відео, правда?

До чого я веду, для належного рівня відео необхідна чітка фіксація апарату. Якщо це на вулиці – можна поставити на будь-яку опору, якщо вдома – аналогічно до чогось приперти, адже камера в телефоні, як правило, не обладнана стабілізаційними можливостями, тому якщо не зафіксувати – якість буде “так собі”.

Є в продажі спеціальні міні-штативи для смартфонів, коштують не дуже дорого, за 90-100 грн. можна в інтернеті знайти. Виглядають вони приблизно ось так:

Штатив для смартфона

Друга складова якісного відео – це фіксація апарату.

Рухаємось далі. Отже, характеристики камери ми розглянули, необхідність фіксації апарату також, а далі поговоримо про найважливіше – про звук.

На вбудований мікрофон смартфона хороший звук не записати, тим більше, що віддалення чи наближення Вас до камери буде суттєво впливати на якість та силу звуку. Плюс до всього – сторонні шуми. Звичайно, це не має жодного значення, якщо Ви знімаєте якусь панораму чи щось таке, але якщо зйомка ведеться для блогу чи для відео блогу – то тут справа зовсім інша. Тут нам необхідно застосувати сторонній мікрофон, так званий “мікрофон-петельку”.

Ці мікрофони також не дуже дорогі, в Китаї можна замовити за 1-2$ доволі хорошої якості. Особисто я собі колись замовив аж 3 штуки)), враховуючи те, що вони полюбляють губитися, кабель може перебитись і т.д.

Петелька

В наших магазинах також можна знайти такі мікрофони по ціні 90-100 грн., а то і дешевше. Варто лишень звернути увагу на наявність вітрозахисту, без нього буде важко добитись хорошого звуку, особливо на вулиці. Такий мікрофон зручно кріпиться на одязі, його майже непомітно при зйомці і звук виходить якісний та чіткий.

Третя складова – зовнішній мікрофон-петелька.

Здавалося б – все ясно. Але не все так просто)). Виявляється, що смартфони просто не розпізнають мікрофон як мікрофон, вони сприймають його як гарнітуру, тобто навушники і звук просто не записують. Чому так? Не буду тут вдаватись в технічні характеристики проблеми, скажу лишень що справа в контактах на штекері мікрофону. Сам мікрофон має 2-х піновий штекер, а гарнітура – з-х піновий, тому коли Ви вставляєте мікрофон напряму в смартфон, певні контакти перекриваються і все, смарт сприймає мікрофон як гарнітуру.

Як це вирішити? Я знаходив багато варіантів, як наприклад: беруть від старої гарнітури штекер і перепайкою приєднують його до мікрофону, але тут багато мороки та й потрібно вміти ще паяти)). Тому я знайшов краще рішення – це простенький перехідник ось такого плану:

Перехідник Jack 3.5mm

Зверніть увагу на штекер мікрофону і на штекер перехідника, бачите різницю? У перехідника на одну поділку більше, ось тут і ховається весь секрет. Придбати такий перехідник можна в інтернеті, називається він “Перехідник Jack 3.5mm папа/2х3.5mm мама” або на місцевих радіо ринках чи в комп’ютерних магазинах. Вартує він десь 40-60 грн. Вказувати адресу магазину я не буду, оскільки цей товар то з’являється, то зникає … потрібно шукати, де він є в наявності. Вставляємо перехідник у смартфон, у червоний штекер – мікрофон і все, готово!

Четверта складова – перехідник до смартфона.

Готово, але майже … Чому майже? Зараз спробую пояснити. Справа в тому, що смартфони, які були випущені після 2011-2012 років, апаратно не вміють писати звук на сторонні мікрофони, ну от не закладено в технічних можливостях такої особливості. Якщо у Вас така можливість є, тобто в налаштуваннях камери Ви можете обрати джерело звуку і звук запишеться з мікрофону – значить Вам пощастило)).

У мене був такий випадок – телефон, яким користувалась дружина, Samsung Galaxy SII I9100 випуску 2011 року чудово записував звук з мікрофона (з перехідником звичайно), а от всі апарати, які були в мене – не хотіли це робити, навіть сьогоднішній смарт випуску 2015 року не вміє цього робити)).

Та рішення тут також є – це встановлення стороннього додатку камери з Play Market (для Android звичайно). Раніше я тестував додаток LG Camera, але він вже дуже давно не оновлюється, розробники видно закинули і не підтримують більше. Та порившись в Play Market, я знайшов просто чудесний додаток, який можу сміливо Вам рекомендувати – це Snap Camera HDR.

Посилання на додаток в Play Market

Не ставте тріальну версію, не пошкодуйте коштів, купіть повну версію, тим більше, що ціна всього 43,74грн. (на момент написання статті).

Після встановлення Ви відкриваєте Snap Camera HDR в телефоні і в налаштуваннях бачите наступне:

На вкладці відео – можливість обрати джерело звуку

Snap Camera HDR

А в середині – декілька джерел.

Snap Camera HDR

На скріншотах показаний приклад вибору зовнішнього мікрофону-петельки.

Отже п’ята складова – додаток Snap Camera HDR (при потребі). Але гадаю, що в більшості випадків це буде необхідно.

Ну і наостанок – джерело світла. Тут найкраще організувати зйомку на вулиці, тому що вдома важко буде добитись такого освітлення, як в денних умовах на вулиці. Можна зробити штучне світло, підібрати фон (або провести зйомку на зеленому фоні, це так званий хромакей), ну але це вже не є обов’язковою умовою. Сонце – найкраще джерело освітлення.

Шоста складова – зйомка при денному освітленні на вулиці.

Тепер давайте підіб’ємо підсумок до цієї довгої інструкції. Що необхідно мати та зробити для того, щоб зняти якісне відео з хорошим звуком на камеру смартфона:

1. Смартфон з камерою від 5МП з можливістю зйомки хоча б HD (краще Ful HD).

2. Фіксація апарату (можна використати будь-яку опору або придбати спеціальний штатив).

3. Записувати звук на зовнішній мікрофон-петельку.

4. Підключити мікрофон до смартфона через перехідник (інакше не працюватиме).

5. Запис робити додатком Snap Camera HDR (може спрацювати і стандартна камера, але в більшості сучасних смартфонів стандартна камера не має можливості обрати джерело звуку).

6. Освітлення – найкращий та найпростіший варіант, це знімати відео на вулиці, коли небо чисте, без хмар.

Ось і все. Тепер Ви маєте повну інструкцію до того, як провести відеозйомку на камеру мобільного телефону з хорошим звуком (варто сказати, що тут буде не просто хороший, а майже професійний звук).

Особисто я чекаю вже весни, коли все позеленіє і можна буде вийти та розпочати наповнювати архів відео для блогу, для YouTube і для інших цілей. До фону та світла в домашніх умовах ніяк не дійдуть руки)).

Буду радий, якщо ця стаття стане комусь у пригоді.

Шануймося!

Нічого цікавогоТак собіНормальноДобреЧудово (Голосів: 3, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Обговорення: 11 коментарів
 1. Street-Sport сказав:

  Приветствую. Немного не по теме.. Когда ждать новые (обещанные) видео курсы по вордпрессу? ❗

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Все по темі, все нормально. Щодо відеокурсу – так, я знаю що це моя вина, курс мав бути готовим ще восени, але в зв’язку з запуском SichNet я не встиг все обіцяне виконати. Зараз дописую уроки, думаю що до кінця березня буде готовий точно, ймовірно навіть раніше, але орієнтуйтесь на кінець березня місяця.

   Відповіcти
   1. Street-Sport сказав:

    Ну что ж, будем ждать! 😉

    Відповіcти
 2. Nelia сказав:

  Привіт, Олеже! Не знала про таку можливість. Я почала записувати відео на фотоапарат. Коли на вулиці вітер, він перериває звук. Якщо знайду мікрофон-петельку, спробую так, як ти радиш. Дякую за цікаву статтю.

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Ну тут сам Бог велів тобі. Через петельку вітер не так задуває + мікрофон має ще й вітрозахист. А ці мікрофони є на Алі по 1-2 долари, так що купуй обов’язково.

   Відповіcти
 3. Олег сказав:

  В мене смартфона немає, навіть не вмію ним користуватися. Думаю чимось обзавестись – чи то цифровим фотоапаратом, чи відеокамерою, а може смартфоном. Ви пишете, що треба брати камеру від 5 МП. Що дають ті пікселі?
  В мене фотоапарат має 10 МП, правда розширення 640х480 і звук сильно шипить (через це хочу якусь заміну).

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Фотоапарати, особливо старого покоління, з 10 МП взагалі не розраховані на зйомку відео. В мене також дома є фотоапарат Sony з 14МП камерою, так він також знімає максимум 640×480.

   Смартфони мають можливість знімати відео в HD або FullHD, але як правило ті, в яких камера 5МП і то не завжди. На 3,2МП камері ні про ніяке HD мова вестись не буде, там максимум 640×480.

   І хоча кількість мегапікселів не має прямого впливу на якість відео, все ж таки є різниця в якості мім 5МП камерою смартфона і 13МП. В смартфонах вже з самого початку передбачена зйомка якісного відео, при умові відповідної матриці.

   А щодо планшета … ну тут кому як, хтось користується і нічого, я пробував – не моє, купив смартфон.

   А щодо цифрових фотоапаратів, можна знайти, але більш-менш якісні зараз вартують десь 4-5т.грн, тому я в цьому для себе особисто потреба не бачив.

   Відповіcти
 4. Сергій сказав:

  Дякую, пан Олег!
  Дуже цікава, як завжди, і корисна публікація.
  🙂

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   На здоров’я Сергію, сам перерив купу матеріалів як це зробити 🙂

   Відповіcти
 5. Руслана сказав:

  Скажіть будь ласка. В мене xiaomi redmi. Хотіла зняти на концерті відео. Потім як включила, все рипить , нічого не чути. Баси повністю заглушити звук. Оцей мікрофон-петелька зможе вирішити мою проблему?

  Відповіcти
  1. Олег Волощук сказав:

   Навряд. Баси дуже часто глушать звук, оскільки, якщо тим більше знаходитись недалеко колонки, це все ж таки смарт. Петелька призначена для запису голосу і тут вона навряд чи щось змінить. Вам потрібно звернути свою увагу на так звані направлені мікрофони-пушки, вони також є для смартфонів.

   Відповіcти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2018 Блог Олега Волощука · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Авторство підтверджено Google